کدخبر: ۲۷۰۵۳۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

واکنش رسانه‌های خارجی به استعفای ظریف

اقتصادنیوز: خبر استعفای ظریف در رسانه های خارجی بازتاب گسترده ای یافت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، محمد جواد ظریف در اینستاگرام از استعفای خود سخن گفت، اما هنوز مشخص نیست که روحانی با این استعفا موافقت خواهد کرد یا نه. در صورت موافقت حسن روحانی، رئیس جمهور ایران با این استعفا، ظریف از وزارت امور خارجه ایران کنار خواهد رفت.

شبکه تلویزیونی الجزیره قطر در این خصوص گزارش داد که خبر استعفای ظریف خبری بزرگ و سنگین برای ایران است. ظریف، سیاستمدار و یک شخصیت دانشگاهی است که بیش از 25 سال، تجربه حضور در سازمان ملل متحد و نمایندگی ایران را در کارنامه خود دارد.  ظریف از سال 2013 و پس از پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، به عنوان وزیر امور خارجه ایران انتخاب شد.

ظریف وعده داد تا ترامپ را غافلگیر کند

© AP PHOTO / BRENDAN SMIALOWSKI

ظریف وعده داد تا ترامپ را غافلگیر کند

ظریف، تیم مذاکره کننده ایران را رهبری کرد و تلاش داشت که از هر گونه رویارویی با غرب جلوگیری کند. وی به همراه تیم مذاکره کننده اش توانست به توافق هسته ای با گروه 5+1 دست یابد، توافقی که آمریکا سال گذشته از آن خارج شد.

به گزارش شبکه المنار لبنان،رسانه های ایرانی در ارتباط با علل پشت پرده این استعفا گفته اند که فشارها علیه وی و دولت روحانی از سوی محافظه کاران و رد تصویب الحاق ایران به « اف ای تی اف» از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام از علل عمده این استعفا است. ظریف در ماه گذشته موافقت خود را با الحاق ایران به کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF) اعلام کرده بود.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) خبر استعفای ظریف را بازتاب داد.  بخش عربی خبرگزاری فرانسه و فرانس 24، با قطع تمامی برنامه های خود، به صورت فوری، خبر استعفای ظریف را پوشش و گزارش داد که خبر استعفای ظریف درحالی منتشر می شود که وی همچنان به خاطر خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای، زیر فشار شدید قرار دارد.

 بخش عربی خبرگزاری آناتولی ترکیه، خبر استعفای ظریف را به عنوان اصلی ترین اخبار صفحه نخست خود کار کرد.

در همین رابطه: 

محبوب ترین عضو کابینه استعفا کرد

واکنش عباس عبدی به خبر استعفای ظریف

اصرار ظریف بر استعفای خود

بررسی پشت پرده‌⁧ استعفای ظریف در مجلس

غیبت قابل تامل ظریف در دیدار مقام معظم رهبری و بشار اسد

واکنش وزیر خارجه آمریکا به استعفای ظریف

روحانی با استعفای ظریف موافقت می‌کند؟

استعفای ظریف دلواپسان را ذوق‌زده کرد

محمدجواد ظریف چرا استعفا داد؟‌