کدخبر: ۲۷۰۶۳۵ لینک کوتاه

خطر اهدای خون برای دختران نوجوان

اقتصادنیوز: اهدای خون از جمله اقداماتی است که انجام آن توصیه می‌شود هرچند ممکن است برای دختران نوجوان خطرزا باشد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بهداشت نیوز:  به گفته متخصصان دختران نوجوان بیشتر در معرض ابتلا به کم خونی و فقر آهن هستند و به همین دلیل لازم است برای مراقبت از آنان اقدامات بیشتری در نظر گرفته شود.

پزشکان آمریکایی تاکید کردند: اهدای خون برای سلامتی بی‌خطر است اما از دست دادن خون در دوران قاعدگی، دختران را آسیب‌پذیر می‌کند. در این بررسی اطلاعات نزدیک به ۹۷۰۰ زن ۱۶ تا ۴۹ ساله که در فاصله سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۰ جمع‌آوری شده بود، مورد مطالعه قرار گرفت. تنها ۲۴۰۰ نفر از آنان در فاصله سنی ۱۶ تا ۱۹ سال بوده‌اند. همچنین ۱۱ درصد از نوجوانان در مدت ۱۲ ماه گذشته خون اهدا کرده‌اند که این رقم در بزرگسالان شش درصد بوده‌ است.

بررسی‌ها نشان داد: سطح فریتین سرم (معیار ارزیابی کم‌خونی) در میان زنان و دختران نوجوان اهدا کننده خون نسبت به دیگران پایین‌تر بوده‌ است. میزان فقر آهن در دختران نوجوان اهدا کننده خون حدود ۹.۵ درصد و در میان زنان هشت درصد بوده‌ است. این رقم در میان زنان و دخترانی که اهدای خون نداشته‌اند حدود شش درصد بوده‌ است.

 تجویز مکمل‌های آهن خوراکی به دختران نوجوان، اهدای خون در فواصل زمانی طولانی‌تر یا اهدای فرآورده‌های خونی از قبیل پلاکت یا پلاسما از جمله راهکارهایی است که متخصصان توصیه می‌کنند.