کدخبر: ۲۷۱۳۵۲ لینک کوتاه

چگونه کورس قهرمانی این فصل فوتبال ایران نفس‌گیر شد؟

​اقتصاد نیوز:با پایان هفته بیستم لیگ، رقابت نزدیک و تنگاتنگی در صدر جدول بین ۵ تیم شکل گرفته است.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از سایت نود، نیم فصل اول در شرایطی به پایان رسید که سه تیم سپاهان، پدیده و پرسپولیس با 31 امتیاز 3 رتبه اول را به خود اختصاص داده بودند و تراکتورسازی و استقلال با 5 و 6 امتیاز اختلاف 3 تیم صدرنشین را تعقیب می‌کردند. با آغاز نیم فصل دوم، سپاهان، پدیده و پرسپولیس که در نیم فصل اول میانگین امتیاز بیش از 2 امتیاز در هر بازی را کسب کرده بودند نتوانستند این روند را در 5 بازی نخست نیم فصل دوم ادامه دهند. از طرف دیگر در نیم فصل دوم استقلال و تراکتورسازی اوج گرفتند و بهترین تیمهای 5 هفته ابتدایی نیم فصل هستند تا دیگر این دو تیم را نیز باید مدعی جدی قهرمانی قلمداد کرد و فاصله تیم اول و پنجم جدول تنها به 4 امتیاز برسد.


رقابت نزدیک 5 تیم برای قهرمانی در پایان هفته بیستم اگر چه امر کم سابقه‌ای بوده ولی بی‌سابقه نیست. در لیگ سیزدهم تا هفته‌های پایانی 5 تیم در کورس قهرمانی حضور داشتند. اما نکته‌ای که این فصل را با سایر فصول متمایز می‌کند و اتفاق بی‌نظیری در تاریخ لیگ برتر محسوب می‌شود حضور 5 تیم در رقابت برای قهرمانی با روند امتیازگیری بسیار خوب است که در تاریخ لیگ برتر سابقه نداشته است.


تراکتورسازی در شرایطی با 37 امتیاز در رده پنجم جای دارد که در تاریخ لیگ برتر سابقه نداشته تیمی در پایان هفته بیستم این تعداد امتیاز داشته باشد و در جمع 4 تیم بالای جدول حضور نداشته باشد. در چهاردهمین دوره لیگ برتر بود که سپاهان در پایان هفته بیستم با 37 امتیاز در رده چهارم و تنها با یک امتیاز اختلاف با صدر جدول قرار گرفته بود و به جز این دوره همیشه تیمی با چنین عملکردی در 3 رده نخست جای داشته است.

بعضاً این میزان امتیازگیری حتی برای صدرنشینی کافی بوده و در دوره هشتم لیگ برتر استقلال با 37 امتیاز صدرنشین لیگ بود. با این اوصاف علاقه‌مندان فوتبال در این دوره نزدیک ترین و در عین حال باکیفیت‌ترین کورس قهرمانی را در تاریخ لیگ برتر شاهد هستند.
امتیازگیری این 5 تیم به گونه‌ای بوده که فاصله زیادی با سایر تیمها ایجاد کرده‌اند و تیم ششم در فاصله ده هفته به پایان لیگ 12 امتیاز از تیم پنجم فاصله دارد و بسیار بعید است ترکیب 5 تیم بالای جدول در پایان فصل تغییر کند ولی از این 5 تیم یک یا دو تیم باوجود ارائه کیفیت بسیار خوب حتی موفق به کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا در فصل آینده نخواهند شد.