بن‌بست پارلمانی در انگلیس بر سر برگزیت

کدخبر: 275164
اقتصادنیوز: نمایندگان مجلس عوام انگلیس که تاکنون دو بار با طرح دولت درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا مخالفت کرده‌اند، شامگاه چهارشنبه با شرکت در هشت رای گیری مختلف باز هم نتوانستند درباره خروج از بن بست برگزیت به توافق برسند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، قانون گزاران انگلیس دوشنبه گذشته به طرح انتقال قدرت تصمیم‌گیری درباره برگزیت از دولت به پارلمان رأی موافق دادند. بر اساس این طرح نمایندگان امشب به هشت طرح مختلف از جمله توقف و برگزاری همه پرسی درباره توافق برگزیت رأی دادند تا معلوم شود چگونه طرحی قادر به جلب رأی اکثریت پارلمان خواهد بود. با این حال هیچ کدام از طرح های یادشده رای نیاورد و به این ترتیب تنها گزینه پیش رو طرح برگزیت دولت ترزا می است که تا کنون با اختلاف بالا در پارلمان رد شده است.

پارلمان انگلیس در واپسین روزهای عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا، روزهای پرحرارتی را پشت سر می‌گذارد. نتایج بیشتر نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد مردم انگلیس از خروج از اتحادیه اروپا پشیمان شده‌اند. تومار الکترونیکی توقف برگزیت که در تارنمای پارلمان ثبت‌شده تاکنون بالغ ‌بر 5 میلیون و 900 هزار امضاء جذب کرده است. در این تومار آمده است: دولت بارها اعلام کرده که خروج از اتحادیه اروپا خواست مردم است. اما اینک ضروری است که با نشان دادن قدرت مردم، نقطه پایانی بر این ادعا گذاشته شود.

بااین‌حال دولت انگلیس امروز با صدور جوابیه‌ای، این درخواست را رد و عنوان کرد: دولت به نتیجه همه‌پرسی سال 2016 میلادی احترام می‌گذارد و از طریق همکاری با پارلمان تلاش می‌کند تا به یک توافق درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا دست پیدا کند.

بر اساس رویه سیاسی این تومار که بیش از 100 هزار امضاء جمع کرده است، در مجلس به بحث گذاشته خواهد شد. 

دونالد توسک رئیس شورای اروپا با انتشار پیامی در توییتر از پارلمان اروپا خواست برای تعویق طولانی تر برگزیت آماده باشند. وی با اشاره به آمار بالای امضاء کنندگان تومار توقف برگزیت افزود: این افراد که خود را اروپایی می دانند، احتمالاً حس می‌کنند پارلمان انگلیس به‌اندازه کافی حامی آن‌ها نیست، اما بایستی حس کنند که شما (پارلمان اروپا) نماینده آن‌ها هستید.

از سویی فشارها برای کنار گیری «ترزا می» از قدرت بالاگرفته است. وی ساعاتی پیش در دیدار با اعضای فراکسیون حزب محافظه‌کار (کمیته 1922) اعلام کرد در صورت موافقت پارلمان با طرح موردنظر دولت درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا از مقام خود کناره‌گیری خواهد کرد. 

بااین‌حال نشریه فایننشال تایمز گزارش داد که سطح نارضایتی از ترزا می به حدی رسیده است که برخی از حامیان مالی حزب محافظه‌کار از هم‌اکنون کمک‌های خود را به این حزب قطع کرده‌اند. آخرین نتایج نظرسنجی موسسه اپسوس موری هم نشان می‌دهد که سطح رضایت افکار عمومی از ترزا می به پایین‌ترین حد رسیده است.

بر اساس اعلام وزیر برگزیت انگلیس، طرح برگزیت روز جمعه برای سومین و یا شاید آخرین بار در پارلمان به رأی گذاشته خواهد شد. اتحادیه اروپا تا پایان این هفته به «ترزا می» فرصت داده تا برای تعویق ضرب‌الاجل خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تا 22 ماه می، طرح برگزیت را در پارلمان به تصویب برساند. اگر این طرح رأی نیاورد بروکسل فقط دو هفته (12 آوریل) به لندن فرصت اضافه خواهد داد که طرح متفاوتی پیشنهاد کند یا بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج شود. 

اگر طرح برگزیت روز جمعه به تائید پارلمان برسد، انتظار می رود نخست وزیر 22 ماه می، از مقام خود کناره گیری کند و پس از آن روند انتخابات درون حزبی برای تعیین جانشین ترزا می که حدود یک ماه طول می کشد آغاز خواهد شد. 

تاکنون برخی از هواداران سرسخت برگزیت از جمله بوریس جانسون وزیر امور خارجه مستعفی انگلیس، ایان دانکن اسمیت رهبر پیشین حزب محافظه کار و جیکوب ریس موگ رئیس گروه تحقیقات اروپا با تغییر موضع خود به صف حامیان طرح برگزیت پیوسته اند. با این حال حزب اتحادگرای ایرلند شمالی که با دولت اقلیت ترزا می در ائتلاف است، همچنان مخالف طرح دولت است و به نظر می رسد استعفای نخست وزیر در ازای تصویب طرح برگزیت برای نمایندگان حزب کارگر (اصلی ترین حزب مخالف دولت) هم جذابیتی نداشته باشد. 

کارشناسان بر این باورند اگر طرح نخست وزیر برای سومین بار رای نیاورد، بهترین گزینه پیش رو برای خروج از بن بست کنونی، برگزاری انتخابات پارلمانی خواهد بود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما