کدخبر: ۲۷۶۰۴۵ لینک کوتاه

مقام آمریکایی:

شواهد گزارش مولر علیه ترامپ قوی‌تر از چیزی است که منتشر شده است

اقتصادنیوز؛ برخی از اعضای تیم تحقیقاتی رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده رسیدگی به مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، نسبت به انتشار گزینشی گزارش مولر درباره مداخله ترامپ در جلوگیری از تحقیقات اعتراض کردند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ یک مقام آمریکایی اعلام کرد برخی از اعضای تیم «رابرت مولر» بازرس ویژه پرونده رسیدگی به مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا، معتقدند شواهد علیه ترامپ قوی‌تر از چیزی است که «ویلیام بار» دادستان کل آمریکا منتشر کرده است.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «ان‌بی‌سی» نیوز، اقدام ویلیام بار، برای مبرا دانستن دونالد ترامپ از اقدام برای ممانعت از اجرای عدالت، موجب ناامیدی افرادی از تیم مولر شده است. این افراد بر این باورند که شواهد دال بر مبادرت ترامپ به جلوگیری از انجام تحقیقات قوی‌تر از چکیده یافته‌های مولر است که در ماه مارس منتشر شد.

مقامات وزارت دادگستری آمریکا می‌گویند اگر مولر باور دارد ترامپ مرتکب ممانعت از اجرای عدالت شده است، باید آن را عنوان می‌کرد اما او چنین کاری نکرده است.

سه تن از مقامات دولتی به شبکه ان‌بی‌سی گفتند وجود اختلاف در دفتر مولر بر سر شواهد و قوانین، یکی از عوامل موثر بر تصمیم وی برای عدم مطرح ساختن بحث جلوگیری از اجرای عدالت توسط ترامپ بود.

به این صورت که مأموران «اف‌بی‌آی» و وکلا در تیم مولر نتوانستند بر سر این‌ مسئله به توافق برسند که آیا اقدامات ترامپ توانسته به تلاشی غیرقانونی برای ممانعت از انجام تحقیقات منجر شود یا خیر.

در نتیجه، ویلیام بار پس از مشورت با «راد راسنستین» معاون دادستان کل تصمیم گرفت با اعلام اینکه شواهد کافی برای محاکمه ترامپ وجود ندارد، وی را از این اتهام، مبرا کند.

یک دادستان فدرال سابق که به طرزفکر بار آشنایی دارد معتقد است او باور داشت که برخی حقایق موجود در خصوص این پرونده، آن را پیچیده کرده بود، برای مثال یکی از این موارد اخراج رئیس اف‌بی‌آی بود. ترامپ برای این کار از اختیارات ریاست جمهوری خود استفاده کرده است و نمی‌توان آن را مداخله غیرقانونی در تحقیقات مولر به‌حساب آورد.

روز پنج‌شنبه وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد بار تصمیم گرفته است «یافته‌های نهایی» و جمع‌بندی ویلیام بار از گزارش مولر را بدون خلاصه‌نگاری منتشر کند.

در حال حاضر دموکرات‌های آمریکا به‌دنبال دست‌یابی به متن کامل گزارش مولر هستند و کمیته قضایی سنا روز چهارشنبه به «جرالد ندلر» رئیس این کمیته اجازه داد برای دریافت متن کامل این گزارش، احضاریه صادر کند.