کدخبر: ۲۷۶۴۰۲ لینک کوتاه

درخواست موسس ویکی‌لیکس برای دریافت غرامت یک میلیون دلاری

اقتصادنیوز: موسس پایگاه افشاگر ویکی‌لیکس به منظور جبران هزینه‌های حقوقی و قضایی خود، حدود یک میلیون دلار از دولت سوئد درخواست کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، خبرگزاری رویترز نوشت، جولیان آسانژ، موسس پایگاه افشاگر ویکی‌لیکس به منظور جبران هزینه‌های حقوقی و قضایی خود، مبلغی حدود یک میلیون دلار از دولت سوئد درخواست کرده است.

پِر ساموئلسون، وکیل مدافع آسانژ با اعلام این موضوع گفت: به منظور جبران هزینه‌های قانونی و قضایی آسانژ، مبلغ ۹ میلیون کرون سوئد [۹۶۷ هزار و ۵۰۰ دلار] از دولت سوئد درخواست غرامت شده است.

وکیل جولیان آسانژ در مصاحبه با شبکه اس وی تی گفت به خاطر شرایط استثنایی موکلش، اتهاماتی به وی وارد شد و او را متحمل هزینه‌های اضافی کرد؛ بنابراین تنها دولت سوئد مسئول پرداخت این هزینه‌ها است.

پیش از این اعلام شد بنیانگذار ویکی‌لیکس قرار است طی روز‌های آینده از سفارت اکوادور در لندن اخراج شود. دولت اکوادور به دلیل انتشار گزارش‌هایی درباره لنین مورانو، رئیس جمهور این کشور از سوی ویکی‌لیکس، تصمیم به اخراج جولین آسانژ گرفته است.

جولین آسانژ از سال ۲۰۱۲ تاکنون در سفارت اکوادور در لندن زندگی می‌کند. وی پس از آنکه دادگاهی در انگلیس رای به استرداد او به سوئد داد، به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد. این افشاگر در سال ۲۰۱۰ به آزار جنسی در سوئد متهم شد. این در حالی است که این پرونده در سال ۲۰۱۷ در سوئد مختومه اعلام شد. با این حال انگلیس همچنان به دنبال بازداشت جولین آسانژ به دلیل نقض شرایط آزادی مشروط خود است.

آسانژ پس از نشر اسناد محرمانه در خصوص جنایات جنگی آمریکا در افغانستان و عراق و همچنین شرایط اسف بار زندانیان در گوآنتانامو به شهرت رسید و پس از آن به افشاگری درباره رویداد‌های مختلف پرداخت.