کدخبر: ۲۷۷۳۳۰ لینک کوتاه

سنگاپور در تسخیر ربات‌ها

​اقتصاد نیوز:یکی از سه آزمایشگاه بزرگ رباتیک جهان در سنگاپور قرار دارد؛ این کشور تصمیم دارد از این تکنولوژی پیشرفته در جهت توسعه و پیشرفت هر چه بیشتر آینده خود و جهان بهره ببرد.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از ایمنا، مدیران شهر هوشمند سنگاپور اهداف متفاوتی، از گسترش فیزیکی سیستم‌های موجود گرفته تا بهبود مدیریت و کنترل شهر را به کمک ربات‌ها دنبال می‌کند. در  این شهر، کودکان در طول مقاطع تحصیلی ابتدائی با ربات‌ها آشنا می‌شوند و  برای استفاده از آن‌ها در آینده آموزش می‌بینند. 

در این شهر یک شعار ملی با عنوان "فن‌آوری آینده‌نگر" وجود دارد که بر اساس آن به ربات‌ها و سیستم‌های خودکار همچون یک پیشرفت طبیعی از اکوسیستم هوشمند فعلی موجود در شهر نگریسته می‌شود. سیر تکاملی این دیدگاه را می‌توان به واسطه ربات‌های تحویلدار خودکار و اتوبوس‌های شاتل بدون راننده Easymile EZ10 مشاهده کرد.

Easymile EZ10 یک وسیله حمل و نقل الکتریکی است که یک نرم افزار داخلی منحصر به فرد بر اساس آخرین تکنولوژی رباتیک و هوش مصنوعی همراه با پروتکل‌های امنیتی دقیق و یک سیستم مدیریت ناوگان قوی ایجاد و سیستم‌ عامل‌های حمل و نقل را خودکارسازی کرده است. از سوی دیگر هتل‌های سنگاپور برای تمیز کردن اتاق‌ها و عرضه کالاها و لوازم از ربات‌های خدماتی استفاده می‌کنند. به علاوه یکی از سریع‌ترین صنایع روباتیک و اتوماسیون در سنگاپور  قرار دارد که مطابق استاندارد سطح جهانی بهداشت و مراقبت‌های اجتماعی است. 


علاوه بر تمامی موارد ذکر شده، یکی از جالب‌ترین موارد استفاده از ربات در این شهر به کار بردن این تکنولوژی پیشرفته در سوپرمارکت بزرگ و فوق پیشرفته  Habitat است که علی‌رغم شکل ظاهری آن که مشابه سایر سوپرمارکت‌های معمولی است، در تمامی مراحل از ربات‌ها بهره می‌گیرد. در این فروشگاه بدون صندوقدار، عنصر انسانی کاملا حذف شده و همه چیز از طریق برنامه گوشی هوشمند انجام می‌گیرد.

 مشتریان این سوپرمارکت در لابه لای قفسه‌ها گشته اقلام مورد نیاز خود را برداشته و پس از آن سبد خرید را در ایستگاه RoboCollect قرار می‌دهند. در این بخش ربات‌ها مسئولیت اسکن، بسته‌بندی و قرار دادن خریدها را در کیسه‌های قابل بازیافت برعهده دارند. پس از اتمام مراحل بسته‌بندی مشتریان با مراجعه به نقطه جمع‌آوری و اسکن یک کد QR تمامی خریدهای خود را از یک ربات تحویل می‌گیرند.

از طرفی برای افرادی با خریدهای کمتر از ۱۰ قلم جنس امکان خرید آیتم‌های مورد نظر با استفاده از یک برنامه هوشمند قابل نصب روی گوشی همراه وجود دارد. ربات‌ها این اقلام را بسته‌بندی کرده و منتظر حضور فرد می‌مانند. هر ربات این فروشگاه امکان آماده سازی ۳۰۰ خرید در هر یک ساعت را داراست.