کدخبر: ۲۸۰۲۰۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
نگرانی نسبت به جاری شدن مجدد سیل در گمیشان!

نگرانی نسبت به جاری شدن مجدد سیل در گمیشان!

اقتصادنیوز: بارندگی اخیر و طغیان رودخانه های گلستان بویژه گرگان رود که به وقوع سیلاب مجدد در برخی مناطق مخصوصا آق قلا منجر شد در حال حرکت به سمت گمیشان است بطوریکه از این شهرستان خبر می رسد مردم منطقه با تلاش شبانه و ایجاد موانع فیزیکی سعی در مقابله با آن دارند.

به گزارش اقتصادنیوز فرماندار شهرستان گمیشان در همین پیوند گفت: پیش بینی می شود سیلاب خارج شده از آق قلا روز یکشنبه وارد حوزه این شهرستان شود که در این رابطه به اهالی گمیش تپه و روستاهای حاشیه گرگان رود هشدار های لازم داده شد.

امیر شیر توماج شنبه شب در گفتگو با ایرنا اظهار داشت: امروز استانداری گلستان هم با ارسال اخطاریه به فرمانداری گمیشان اطلاع داد که سیلابی به حجم یک سوم سیل اوایل فروردین امسال در روز دوشنبه نهم اردیبهشت وارد حوزه استحفاظی شهرستان خواهد شد.

وی اضافه کرد: بر اساس تجربه سیل قبلی و پایش های میدانی صورت گرفته؛ ارزیابی مدیریت شهرستان گمیشان این است که سیل زودتر از این زمان و احتمالا روز یکشنبه بخش هایی از منطقه را متاثر خواهد کرد و به کمک مردم و با بهره مندی از همه ظرفیت های اجرایی برای این وضعیت آماده می شویم. 

وی گفت از دو روز گذشته به شهرداران و بخشداران منطقه اعلام کردیم که استحکام بخشی دایک های حفاظتی را در دستور کار قرار دهند و پنج بیل مکانیکی هم در حال تقویت سیل بندهای گمیشان هستند. 

وی با یادآوری تلاش نیروهای نظامی و داوطلب مردمی و دستگاه های اجرایی طی 30 تا 40 روز گذشته در گمیشان، افزود: تلاش داریم با بهره مندی از تجربه سیل گذشته و بسیج امکانات و نیرو ها تبعات ناشی از سیلاب جدید را به حداقل برسانیم. 

فرماندار گمیشان ابراز امیدواری کرد با استفاده از ظرفیت رسانه ها بویژه ایرنا و اطلاع رسانی بهنگام در کنار آگاهی بخشی و هوشیاری عمومی بتوانیم نیازهای احتمالی را به موقع جذب کنیم.

به گزارش ایرنا از اواخر سال 97 و در پی بارندگی های رگباری بخش وسیعی از گلستان به زیر آب رفت و بر اساس برخی آمار و بدون احتساب بارش اخیر و آب ناشی از ذوب برف در ارتفاعات استان دست کم 2.2 میلیارد متر مکعب روان آب در سطح منطقه جاری شده است. 

بر اثر این سیل شهرستانهای شرقی گلستان اگر چه مدت زمان کمتری درگیر سیل بودند اما تخریب خانه های مسکونی، واحدهای تولیدی و صنفی، زیرساخت های شهری و روستایی، مزارع و باغات در آنها زیاد بود و مناطق غربی و شمالی استان همچون آق قلا و گمیشان هم در کنار تخریب و آسیب ها همچنان با آبگرفتگی، رطوبت شدید، کاهش بهداشت عمومی و مشکلاتی از این دست مواجهند. 

سیل استان گلستان تاکنون در مجموع جان 11 نفر را گرفته است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند