گزارش موسسه واتسون نشان داد؛

«۶ تریلیون دلار» در ازای «۵۰۰ هزار جان ناقابل»

کدخبر: 281035
اقتصادنیوز؛ بر اساس گزارش موسسه واتسون ایالات متحده از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ بالغ بر ۵.۹ تریلیون دلار برای جنگ‌افروزی در افغانستان، پاکستان و عراق هزینه کرده و یا تصویب کرده که تا پایان سال مالی 2019 هزینه کند. این گزارش همچنین نشان می‌دهد دستاورد جنگ‌های تحمیلی آمریکا به این سه کشور کشته شدن حدود ۵۰۰ هزار نفر بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ اقدام های مداخله جویانه آمریکا و تهدید به اقدام نظامی در ونزوئلا در حالی است که به اذعان مقام های ارشد کاخ سفید و پژوهش های مستقل، ماجراجویی های واشنگتن در غرب آسیا پس از حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ افزون بر هزینه های تریلیون دلاری که برای ایالات متحده داشته، جان بیش از نیم میلیون انسان را نیز گرفته است.

حملات 11 سپتامبر

ترامپ بارها به هزینه های هنگفت واشنگتن در غرب آسیا و بدتر شدن اوضاع پس از ورود کشورش به این منطقه اشاره کرده است. وی شهریورماه سال گذشته در گفت و گوی تلویزیونی اعتراف کرد که تصمیم حمله به عراق که توسط جرج دبلیو بوش رئیس جمهوری اسبق آمریکا گرفته شد، بزرگترین اشتباه تاریخ این کشور بوده است.

ترامپ افزود: ما 7 تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کردیم. 7 تریلیون دلار و میلیون ها قربانی. من حساب هر دو طرف را دارم.

ترامپ همچنین در دی ماه سال گذشته پس از سفر مخفیانه ای که برای بازدید از یک پایگاه آمریکا به عراق داشت، از این موضوع که این همه در این منطقه هزینه شده اما مجبور به سفر مخفیانه است ابراز تاسف کرد.

رئیس جمهوری آمریکا اذعان داشت: خیلی غم انگیز است که هفت تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کنی اما برای رفتن به آنجا ناچار باشی سفرت را تا این حد فوق العاده مخفیانه نگه داری و هواپیماها (اسکورت) و بزرگترین تجهیزات جهان دور و برت باشند و هر کاری بکنی تا سالم به مقصد برسی'.

همچنین نشریه نیوزویک در گزارشی نوشت که «موسسه امور بین المللی و عمومی واتسون» وابسته به دانشگاه براون در آمریکا در پژوهشی گفته است که مجموعه مبالغی که ایالات متحده پس از یازده سپتامبر برای جنگ افروزی در افغانستان، پاکستان و عراق هزینه کرده و یا تصویب کرده که تا پایان سال مالی 2019 هزینه کند، عددی بالغ بر 5.9 تریلیون دلار است.

آمریکا پس از حملات یازده سپتامبر به برج های سازمان تجارت جهانی در نیویورک و ساختمان پنتاگون در واشنگتن، به بهانه مبارزه با تروریسم به افغانستان حمله کرد و سپس خاک عراق را به بهانه امحاء تسلیحات کشتار جمعی صدام حسین رئیس جمهوری وقت این کشور مورد تجاوز نظامی قرار داد.

براساس گزارش موسسه واتسون، ایالات متحده با جنگ افروزی در عراق و افغانستان پس از حوادث 11 سپتامبر سال 2001، بیش از 500 هزار نفر را در این دو کشور و همچنین در پاکستان کشته است.

این ها تنها هزینه هایی است که آمریکا به مردم این سه کشور تحمیل کرده، در حالی که گزارش موسسه واتسون تعداد قربانیان جنگ سوریه را نیز بیش از 500 هزار نفر عنوان کرده است.

گستردگی سرسام آور هزینه این جنگ افروزی ها زمانی قابل درک می شود که به بخش دیگری از گزارش موسسه واتسون توجه کنیم. در این گزارش همچنین آمده است که آمریکا در 76 کشور، یعنی 39 درصد جهان، عملیات ضدتروریسم انجام می دهد.

موسسه واتسون همچنین تاکید می کند در این جنگ ها در افغانستان، پاکستان و عراق، 6 هزار و 951 سرباز، 21 غیرنظامی و 7 هزار و 820 نیروی پیمانی آمریکا کشته شده اند.

براساس این گزارش، در حالی که تعداد دقیق خسارات جانی آمریکا در این جنگ ها قابل شمارش است، هرگز امکان برآورد دقیق مجموع کشته های مردم این کشورها وجود نخواهد داشت؛ چرا که مثلا در عراق هزاران غیرنظامی هنگام بازپس گیری شهرهای این کشور از داعش کشته شدند و هنوز جنازه هایشان پیدا نشده است.

از این گذشته، این آمارها هرگز مرگ و میر ناشی از آسیب های غیرمستقیم مثل از دست دادن منابع آب و غذا، امکانات بهداشتی و انرژی توسط مردمی که گرفتار جنگ شده اند، را دربر نمی گیرد و به دقت نمی توان گفت که سلطه جویی آمریکا حقیقتا چه هزینه ای برای مردم کشورهای مختلف جهان داشته است.

اکنون باید دید که با توجه به این تجربه و پیشینه آمریکا در تبدیل کردن کشورهای در حال توسعه و صاحب منابع عظیم نفتی در مناطق مختلف جهان به باتلاقی برای مردم آن کشورها، مخالفان دولت در ونزوئلا بین گفت و گوی سیاسی و مداخلات خارجی کدام گزینه را انتخاب می کنند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما