کدخبر: ۲۸۴۷۹۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
کناره‌گیری وزیران وابسته به حزب آزادی در دولت اتریش

کناره‌گیری وزیران وابسته به حزب آزادی در دولت اتریش

اقتصادنیوز:​رسوایی رهبر حزب راست افراطی اتریش منجر به استعفای گروهی وزیران وابسته به این حزب در دولت اتریش شد.

 

رسانه های غربی گزارش دادند ، بدنبال انتشار ویدئویی و رسوایی 'هاینس کریستین اشتراخه' رهبر حزب راست افراطی 'آزادی' (Austria's far-right Freedom Party (FPÖ' اتریش و معاون صدراعظم این کشور ، تمام وزرای کابینه از حزب آزادی از جمله هربرت کیکل وزیر کشور از سمت خود استعفا کردند. 
در این استعفای همچنین نام افراد دیگری چون 'نوربرت هوفر' رهبر جدید حزب آزادی و 'جرج لیچ فرید' وزیر حمل و نقل اتریش نیز به چشم می خورد.
'هاینس کریستین اشتراخه' رهبر حزب راست افراطی 'آزادی' اتریش نیز در پی انتشار یک ویدئوی جنجالی حاکی از ارتباط او با افرادی در روسیه از مقام خود کناره گیری کرد و متعاقبا صدراعظم اتریش برگزاری انتخابات زودهنگام در ماه سپتامبر (شهریور) را اعلام کرد. 
ویدئویی که از عصر جمعه منتشر شد و در روزهای گذشته جنجال و حواشی زیادی در اتریش و اروپا ایجاد کرد، 'هاینس کریستین اشتراخه' را درحالی نشان می دهد که به یک زن که گمان می کرده از الیگارش های روسی است قرار دادهای دولتی پیشنهاد می کند و انتشار این ویدئو ضربه ای به جنبش راست های افراطی پیش از انتخابات پارلمان اروپا در ماه جاری است. 
در این فیلم که روزنامه های آلمانی بخشی از آن را منتشر کرده اند، اشتراخه و یکی از همکاران حزبی او در جایی که ظاهرا ویلایی در 'ابیزا' است با یک زن جلسه دارند. 
این زن می گوید که خواستار سرمایه گذاری چند صد میلیون یورویی در اتریش است. 
اشتراخه و همکار حزب او هم پیشنهاد سرمایه گذاری از جمله کسب سهام 50 درصدی از روزنامه بانفوذ 'کرونن زایتونگ' اتریش را در ازای حمایت از اشتراخه و حزب آزادی در انتخابات می دهند. 
اشتراخه که در آن زمان رهبر حزب اپوزیسیون بود و دولت در اختیار حزب مردم و حزب چپ میانه سوسیال دموکرات اتریش بود، در این ویدئو می گوید که مایل است وضعیت رسانه ها در اتریش را همانند الگوی ویکتور اوربان در مجارستان تغییر دهد. 
اوربان در مجارستان به سرکوب رسانه ها متهم شده و مورد انتقاد قرار گرفته است. 
مجله اشپیگل و روزنامه زدویچه زایتونگ آلمان منبع این ویدئو را افشا نکرده اند اما گفته اند، این فیلم بطور مخفیانه در سال 2017 میلادی و پیش از انتخابات پارلمان اتریش ضبط شده است؛ انتخاباتی که منجر به تشکیل دولت ائتلافی دست راستی و ائتلاف کورتس با اشتراخه منجر شد. 
حزب آزادی اتریش را افسرانی از واحد 'اس اس' هیتلر پس از جنگ جهانی دوم پایه گذاری کردند. 
این حزب از سال 1983 تا کنون چهار بار در دولت حضور داشته اما هربار دولت با یک رسوایی سقوط کرده است. 
از زمان ورود این حزب به دولت اتریش در دسامبر 2017 تاکنون برخی از اعضای ارشد این حزب اظهارات نژادپرستانه ای بر زبان آورده و نمادهای نازی نشان داده اند و اشتراخه اغلب در مرکز جنجال هایی بوده است. 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند