کدخبر: ۲۸۶۰۴۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

دولت اتریش سقوط کرد

اقتصادنیوز : دولت اتریش به دنبال رأی عدم اعتماد نمایندگان پارلمان این کشور منحل شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، بیشتر نمایندگانی که در استیضاح دولت سباستین کورتس، صدر اعظم اتریش علیه او رأی دادند، اعضای دو حزب سوسیال دموکرات و راست افراطی بودند که تا یک هفته پیش از متحدان او در ائتلاف حاکم اتریش محسوب می‌شدند.

اختلاف و بحران سیاسی در اتریش به دنبال انتشار یک ویدئوی جنجالی از معاون پیشین صدراعظم و استعفای او آغاز شد. در این ویدئو هاینتس کریستیان اشتراخه، رهبر حزب آزادی از جناح راست افراطی که معاون کورتس و عضو ائتلاف حاکم اتریش بود، با یک زن روس در حال مذاکره در اسپانیا دیده می‌شود. در این ویدئو که مربوط به سال ۲۰۱۷ است، اشتراخه در حال چانه‌زنی بر سر اعطای قراردادهای دولتی در ازای کسب حمایت سیاسی مشاهده می‌شود.

به نظر می‌رسد این رسوایی که به زلزله سیاسی در اتریش انجامید با یک خانواده الیگارش روسی در پیوند باشد زیرا زن حاضر در ویدئوی مذکور مدعی شده که خواهرزاده یک فرد ثروتمند روسی به نام ایگور ماکاروف است. دولت روسیه و شخص ماکاروف هر گونه ارتباط با این ماجرا را رد کرده‌اند.

به گزارش یورو نیوز، استعفای اشتراخه به خروج تمام وزیران راست افراطی از کابینه انجامید. روز دوشنبه گذشته، پس از آن که هربرت کیکل، وزیر کشور دولت ائتلافی از سوی سباستین کورتس، صدر اعظم محافظه‌کار از کار برکنار شد، نوربرت هوفر، رهبر جدید حزب آزادی و وزیر حمل و نقل از تمام هم حزبی‌هایش خواست دولت را ترک کنند.

اکنون رئیس‌جمهوری اتریش باید تا زمان برگزاری انتخابات بعدی در ماه سپتامبر، فردی را به عنوان صدراعظم موقت کشور معرفی و او را مأمور تشکیل کابینه کند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند