کدخبر: ۲۸۷۳۵۸ لینک کوتاه

دیپلمات روسی: شرایط برجام در حال وخیم شدن است

اقتصادنیوز: نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین هشدار داد که به دلیل تحریم‌های جدید آمریکا شرایط پیرامون برجام در حال وخیم‌ شدن است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین روز سه‌شنبه در پیامی در توئیتر نوشت: به دلیل تحریم‌های جدید آمریکا شرایط پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک در حال وخیم شدن است.اگر چه تعدادی از کشورها ترجیح می‌دهند تا بر روی موضوع ثانویه نصب سانتریفیوژهای بیشتر از سوی ایران (بدون هیچگونه نقض) تمرکز کنند. روسیه می‌گوید این شدنی است. آنها جنگلی که پشت درختان هستند را نمی‌بینند.

اولیانوف پیش از این نیز در پیامی در توئیتر به زورگویی آمریکا در عرصه بین‌الملل درباره تعامل با ایران انتقاد کرده بود.

وی در این پیام توئیتری نوشته بود: چالش بزرگ امروزی تحریم‌های برون مرزی است. آمریکا در مورد ایران می‌گوید "شاید روابط تجاری شما با ایران بر اساس قوانین بین‌المللی باشد اما ما آن را دوست نداریم و شما باید آن را متوقف کنید. اگر شما اطاعت نکنید مجازات می‌شوید." 

دولت ترامپ سه‌شنبه ۸ می سال گذشته (۱۸ اردیبهشت‌ماه 1397) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج کرد و وزارت خزانه‌داری این کشور اعلام کرد تحریم‌ها علیه ایران را پس از دوره‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه امضا احیا خواهد کرد و دیگر کشورها را برای توقف مراوده اقتصادی با ایران تحت فشار قرار داد.

دولت ترامپ که وعده داده بود به سرعت صادرات نفت ایران را به صفر خواهد رساند در ماه‌های بعد از این تهدید عقب‌نشینی کرد و آبان‌ماه سال گذشته 8 کشور از جمله چین را از تحریم‌ها معاف کرد.

سرانجام کاخ سفید پس از پایان معافیت 8 کشور از تحریم، این معافیت‌ها را تمدید نکرد و تهدید کرد کشورهایی که به واردات نفت از ایران ادامه دهند تحت تحریم‌های آمریکا قرار می‌گیرند.

جمهوری اسلامی ایران اردیبهشت ماه امسال در سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته‌ای اعلام کرد به دلیل محقق نشدن منافع اقتصادی متصور در برجام، اجرای بخشی از تعهدات خود از جمله سقف ذخایر اورانیوم با غنای پایین و آب سنگین را متوقف می‌کند. ایران همان زمان ۶۰ روز به طرف‌های برجام فرصت داد تا راه‌حلی برای مشکلاتی که آمریکا در مسیر اجرای این توافق ایجاد کرده بیابند، در غیر اینصورت تهران اجرای دیگر مفاد توافق هسته‌ای را نیز متوقف می‌کند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند