هدف ترامپ از مذاکره بدون پیش شرط با ایران چیست؟

کدخبر: 287384
اقتصادنیوز: روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی با محوریت موضوع مذاکره بدون پیش شرط با ایران می‌نویسد، در دومین نرمش بزرگ سیاست آمریکا در قبال ایران در روزهای اخیر، روز یکشنبه هفته گذشته، مایک پمپئو گفته است که دولت ترامپ برای مذاکره با ایران بدون "هیچ پیش شرطی" آماده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب؛ هفته‌ی گذشته دونالد ترامپ اعلام کرده بود، آماده است تا با رهبران ایران مذاکره کند و به دنبال تغییر حکومت و پیاده‌سازی ایده جان بولتون، مشاور امنیتی ملی دولتش نیست.

به نوشته نیویورک تایمز، پمپئو در این توضیحات با واسنجیدن موضع پیشین خود در مورد عدم لغو تحریم‌ها علیه ایران و رعایت پیش‌شرط‌های دوازده‌گانه، این شروط را نه پیش‌شرط که بخشی از مذاکرات احتمالی خوانده است.

افزایش تنش‌ها بیم وقوع جنگ بین این دو کشور را افزایش داده است . به نوشته این روزنامه، گفتار نرم‌تر آمریکا در برابر ایران، تغییری در این واقعیت که دولت ترامپ تحریم‌ها علیه ایران را شدیدتر کرده است و ۱۵۰۰ نیرو به خلیج فارس گسیل کرده و برنامه‌های نظامی‌اش علیه ایران را بازبینی‌کرده است، نمی‌دهد.

پمپئو حتی زمانی که در مذاکره را باز می‌کند، گفته است، آمریکا به تلاش خود برای مقابله با حمایت‌های ایران از گروه‌ها در خاورمیانه که منجر به تضعیف منافع آمریکا می‌شوند، ادامه می‌دهد.

پمپئو در کنفرانس سوییس گفته بود: «آماده مذاکره بدون هیچ پیش‌شرطی هستیم. حاضریم با آنها سر میز مذاکره بنشینیم اما تلاش آمریکا برای کاهش فعالیت‌های شرورانه‌ی جمهوری اسلامی ادامه خواهد داشت.»

به نوشته نیویورک تایمز، به نظر می‌رسد که رئیس جمهور آمریکا در تلاش برای متعادل کردن سیاست خود در قبال ایران است.

این روزنامه به گفته‌های ترامپ در مورد پرهیز از جنگ اشاره می‌کند و می‌نویسد: «اما مسئولان سیاست خارجی آمریکا او را تحت فشار قرار می‌دهند تا کارزار خود علیه ایران را با "فشار حداکثری" تقویت کند»؛ فشاری که به گفته نیویورک تایمز بر تحریم‌ها و تهدید نظامی استوار است.

صحبت از مذاکره توسط ترامپ و تکرار آنها از سوی پمپئو نشان می‌دهد که آمریکا حتی با اینکه فشار اقتصادی علیه ایران را افزایش داده است اما به دنبال معامله‌ای جدید است.

دالیا داسا کایه، یک تحلیلگر مسائل خاورمیانه می گوید: «فکر می‌کنم دولت در تلاش است برای مد نظر قراردادن صحبت‌های اخیر ترامپ که گفته خواستار مذاکره با ایران است، [در رابطه با ایران] تنش‌زدایی کند.» به نظر این تحلیلگر اما "مشکل" اینجاست که گفته‌های پمپئو در مورد آمادگی مذاکره پیش‌شرط هنوز منوط به این اصل است که ایران مانند "یک کشور عادی" رفتار کند. به اعتقاد داسا کایه، این نوع گفتار ایرانیان را به میز مذاکره نخواهد کشاند به ویژه که روی زمین، هنوز سیاست فشار حداکثری در جریان است.»

در همین رابطه:

ابراز تمایل دونالد ترامپ به مذاکره با حسن روحانی

ترامپ، از احتمال اقدام نظامی آمریکا علیه ایران سخن گفت

ترامپ: وقتی رئیس‌جمهور شدم ایران ملت تروریست شماره یک بود/ ترجیح می‌دهم با روحانی مذاکره کنم

 

تیتر یک
  • اندازه شکاف بین دلار آزاد و سنا کوچک شد

    عصر دوشنبه قیمت دلار بازار آزاد نزدیک به ۴۰۰ تومان نسبت به مدت مشابه روز قبل افت داشت، این در حالی است که قیمت دلار…

از دست ندهید
بلیط هواپیما