کدخبر: ۲۸۷۳۹۵ لینک کوتاه

کدام «آیت‎الله» میانجی‌گری بین امام خمینی و شاه را برعهده گرفت؟

اقتصادنیوز: رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی گفت: آیت‎الله خوانساری و برادر امام از جمله افرادی بودند که از سوی شاه برای میانجیگری با امام خمینی(ره) بعد از ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ معرفی شدند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبر فوری، حمید روحانی رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی درباره اهمیت رویداد تاریخی 15 خرداد و تاثیر این اتفاق مهم در پیروزی انقلاب اسلامی اظهارکرد: درباره قیام 15 خرداد 42 نکته‎ای که به نظر من مقداری از آن غفلت شده است و اهمیت ان آشکار نشده نقش این قیام در مصون داشتن امام خمینی(ره) از توطئه رژیم شاه بود.

وی افزود: حقیقت این است که رژیم شاه امام خمینی را در 15 خرداد 42 دستگیر نکرد و در واقع نقشه رژیم شاه این بود که امام بازداشت و محکوم به اعدام شود سپس با وساطت برخی از علما وجه المصالحه شود و امام با یک درجه تخفیف به حبس ابد محکوم شود و قیام به پایان برسد و امام در یک منطقه تحت نظر قرار گیرد.

رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی تصریح کرد: حماسه‎ای که ملت ایران در 15 خرداد 42 در سراسر کشوربرپا کردند، رژیم شاه را متوجه این موضوع کرد که جایگاه امام خمینی به گونه‎ای نیست که رژیم بتواند درباره وی تصمیمی را اتخاذ کرد.

روحانی خاطرنشان کرد: در 15 خرداد 42 اقدام شاه در بازداشت امام ثابت کرد هیچ قدرتی توان مقابله با مردم را ندارد از این رو شاهد بودیم با فشاری که ملت بر شاه وارد کردند در 11 مرداد 42 امام آزاد و تحت نظر قرار گرفته شد اما شاه نتوانست مقاومت کند از این رو عملا امام در 16 فروردین 43 آزاد شد.

وی با بیان اینکه رژیم شاه از شدت وحشت از افکار مردم آیت‎الله خوانساری و برادر خود امام را برای ملاقات با ایشان به زندان فرستادند تاکید کرد: جایگاه و قدرت امام به قدری پس از 15 خرداد افزایش پیدا کرده بود که رژیم شاه با مشاهده این وضعیت در جهت آزادی امام اقدام کرد، چرا که ادامه این وضعیت بدون شک به ضرر رژیم و شخص شاه بود.

رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی گفت: ملت ایران در 15 خرداد با فداکاری و از خود گذشتگی موقعیت و جان امام را بیمه کردند و شخصیت امام را از هرگونه گزندی دورنگه داشتند.

روحانی با بیان اینکه شمارش معکوس برای سقوط شاه از 15 خرداد آغاز شد اظهارکرد: اولین فریادهای مرگ بر شاه در 15 خرداد 42  از زبان مردم جاری شد و ملت ایران بعد از این رخداد ماهیت رژیم شاه برایشان مشخص شده بود از این رو شالوده انقلاب اسلامی در این روز مبارک پایه‌ ریزی شد.

وی تصریح کرد: در ورامین، قم، شیراز و آران و بیدگل بسیاری از مردم در طیف‎ها و اقشارمختلف با تقدیم جانشان پایه‎های انقلاب را بنا نهادند و 24 زن مبارز طبق اسناد شهربانی در تهران و یک خانم در قم به شهادت رسیدند و این سبب شد تا رژیم شاه در مقابل امام خمینی(ره) زمین‎گیر شود.

رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: 15 خرداد بدون شک رویدادی مهم و تاثیرگذار در تاریخ انقلاب اسلامی ایران است که باید برای حفظ رخدادهای تاریخی آن به بهترین شکل ممکن وارد عمل شد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند