کدخبر: ۲۸۸۷۱۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

دشمن باید بداند که ما اصلا به ماندن در برجام نیازی نداریم/ اینستکس به طور کلی برای ایران مشکل ساز است

اقتصادنیوز: یک فعال سیاسی نسبت به ادعای شبکه بلومبرگ مبنی بر احتمال تحریم اینستکس توسط آمریکا واکنش نشان داد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ لطف الله فروزنده، معاون دبیرکل سابق جمعیت ایثارگران در گفت‌وگو با  خبرنگار احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان ، با اشاره به ادعای شبکه بلومبرگ مبنی بر احتمال تحریم اینستکس توسط آمریکا گفت: از ابتدا هم مشخص بود که اروپا در زمین آمریکا بازی کرده و این نوعی نقشه تعریف شده است که طراحی بخش سخت افزاری آن برعهده آمریکا و بخش دیپلماسی آن بر عهده اروپا است.

وی ادامه داد: ما نباید هیچگونه چشم امیدی به اروپا داشته باشیم بلکه باید با قدرت  بر توانمندی‌های خود تکیه کنیم و صریحا به اروپا بگوییم که اگر به تعهدات خود عمل نکند ما هم به تعهدات خود عمل نخواهیم کرد و مطمئنا اگر از نقطه قوت صحبت کنیم، آنها عقب نشینی خواهند کرد.

وی ادامه داد: ناگفته نماند که  ما در ابتدا باید ببینیم که آیا به راستی امتیازی که قرار است اروپا به ایران اختصاص دهد تامین کننده منافع ما و متناسب با تعهدات آنها خواهد بود یا خیر وگرنه واضح است که آنها در صدد ایجاد محدودیت برای ایران بوده و در تلاش هستند تا از ارائه همین  ساز وکار حداقلی هم برای ایران اجتناب کنند و اگر در نهایت امتیازی هم به ایران بدهند از سر اجبار است.

فروزنده افزود: به طور کلی هرچقدر که ما از موضع قدرت  عمل کرده و دشمن بداند که ما اصلا به امتیاز آنها و ماندن در برجام نیازی نداریم دست بالاتری خواهیم داشت اما اگر احساس شود که ما نیاز داریم حتما باید در برجام بمانیم به طور طبیعی به دنبال کسب امتیاز بیشتری از ما خواهند بود.

این فعال اصولگرا تصریح کرد: رویکرد ما باید رویکردی فعالانه و انقلابی باشد تا بتوانیم آنها را به عقب‌نشینی وادار کنیم چرا که هر چقد ما ضعف نشان دهیم آنها جلو خواهند آمد و  اصلا ذات روحیه استکبار همین است و فرقی بین اروپا و آمریکا از این نظر وجود ندارد.

معاون دبیرکل سابق جمعیت ایثارگران درباره واکنش مناسب ایران تاکید کرد: امروز شاهد هستیم که وزیر خارجه آلمان اعلام کرده که حق مدیریت اینستکس جزو اصول آلمان بوده و قابل بحث نیست  پس ما هم باید در این شرایط باید محکم ایستاده و  بگوییم که حمایت از فلسطین  ، به طور کلی حمایت از مظلومین منطقه و افزایش توان بازدارندگی جزو اصول ما بوده  و هرگز قابل مذاکره نیست، بنابراین اینها باید بدانند که هر چقدر هم فشار بیاورند ما حتی یک قدم هم از اصول خود عقب‌نشینی نخواهیم کرد.

فروزنده خاطرنشان کرد: ما هرجا که محکم و قرص به میدان آمدیم، برنده شده‌ایم ، نمونه‌اش هم رفتاری بود که مقام معظم رهبری در رابطه با استکبار انجام دادند ، از موضع قدرت صحبت کرده و آنها را ناچار به عقب نشینی کردند.

وی ادامه داد: برای مثال شاهد بودیم همین ترامپی که تهدید به حمله نظامی می‌کرد، زمانی که دید ما با قدرت صحبت کردیم حتی با اینکه عملی از خود نشان ندادیم، عقب نشینی کرد و گفت که من هرگز دنبال جنگ نظامی با ایران نیستم و تنها جنگ اقتصادی را مدنظر دارمو

این فعال سیاسی تاکید کرد: ما باید نشان دهیم که  این جنگ اقتصادی هم به جایی نخواهد رسید و آن قدر کشور ما ظرفیت خارجی و داخلی، منابع غنی و مردم پای کار دارد که اصلا نیازی به بیگانگان ندارد.

فروزنده خطاب به دولت تاکید کرد: امروز ما انتظاری که از دولتمردان داریم این است که این شرایط تحریمی را به یک فرصت تبدیل کنند و به دنیا نشان دهند که ما هیچ نیاز به دست دراز کردن به سمت بیگانگان نداریم ، آن زمان است که نشان خواهیم داد  چگونه اروپا و آمریکا از سوی نیاز به ایران التماس می‌کنند.

وی در پایان با اشاره به معایب ساز و کار مالی اینستکس خاطر نشان کرد: اینستکس به طور کلی برای ایران مشکل ساز است، یعنی همان بلایی که سر عراق آوردند و نبض مالی‌شان را در اختیار گرفته  و گفتند تنها می‌توانید تا این میزان نفت فروخته و ما هم به تناسب آن به شما غذا و دارو خواهیم داد سرما هم خواهند آورد و این به معنای نوعی وابستگی و تحت نفوذ و سیطره غرب قرار گرفتن است، چرا که اصلا به آنها ربطی ندارد که ما تا چه میزان نفت خود بفروشیم و چه کالایی وارد کنیم ؛ بنابراین هرگز نباید زیر آن برویم.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند