کدخبر: ۲۸۹۸۶۹ لینک کوتاه

نیویورک‌تایمز: اینستکس از هدف ایران دور است

نیویورک‌تایمز به نقل از برخی تحلیل‌گران اذعان کرده که ساز و کار مالی اتحادیه اروپا موسوم به اینستکس، آن چیزی نخواهد بود که ایران انتظارش را دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل ا خبرگزاری فارس، برخی تحلیل‌گران مستقر در اندیشکده‌های غربی بر این باورند که ساز و کار مالی پیشنهادی طرف‌های اروپایی برجام ، حتی در صورت اجرایی شدن نیز کاری از پیش نمی برد.

به نوشته شماره سه شنبه روزنامه «نیویورک تایمز» «جرمی شاپیرو» از مقام‌های سابق وزارت خارجه آمریکا و عضو کنونی «اندیشکده شورای روابط خارجی اروپا» در زمینه تعهدهای برجامی اروپا به ایران اظهار داشت: «اروپایی‌ها به طور مشخص در بعد اقتصادی کاری از پیش نخواهند برد. حتی اگر اروپایی‌ها پس از یک سال تلاش اینستکس را راه بیندازند، برای ایرانی‌ها آن کاری را که می‌خواهند انجام نخواهد داد.»

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، «گیلائوم خاویر بندر» دیگر تحلیلگر حوزه ایران در اندیشکده «جرمن مارشال» می‌گوید اروپایی‌ها بین ایران و آمریکا گیر افتاده‌اند و این ناراحت‌کننده است چرا که آنها در اولین مرحله توافق را ایجاد کردند.

به گفته او، اروپایی‌ها به ارزش توافق هسته‌ای با ایران باور دارند و برای آنها سخت است که به نبودن آن فکر کنند.
این تحلیل‌گر بر این باور است که اروپایی‌ها به‌جای تمرکز بر خطرات فعلی که نه دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای بلکه خطر وقوع درگیری اتفاقی در خاورمیانه است، بر خود توافق تمرکز کرده‌اند و می‌خواهند با راه‌حل مالی ابداعی خود آن را حفظ کنند اما این راه‌حل کافی نخواهد بود.

نیویورک‌تایمز بار دیگر از شاپیرو نقل کرده است که ایرانی‌ها تلاش نمی‌کنند که راهی بیابند که اروپایی‌ها را ناراحت نکند. آنها همان بازی را در دستور کار دارند که در سال 2003 انجام دادند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند