کدخبر: ۲۹۱۱۲۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
وضعیت کیفیت هوای پایتخت

وضعیت کیفیت هوای پایتخت

اقتصادنیوز: کیفیت هوای پایتخت امروز (چهارشنبه) با شاخص عددی ۸۳ در شرایط سالم قرار دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا از شرکت کنترل کیفیت هوای تهران میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۱ امروز از ۷۹ به ۸۳ افزایش یافته است.

همچنین در همین مدت میزان آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون از ۶۱ به ۶۰ و آلاینده منوکسیدکربن نیز از ۳۱ به ۲۹ کاهش داشته است.

میزان غلظت آلاینده ازن در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۱ امروز از ۵۶ به ۷۳ افزایش یافته است.

بر این اساس، ایستگاه‌های شادآباد (منطقه ۱۸)، شریف (منطقه ۲) و شهرداری (منطقه ۲۲) به ترتیب با شاخص‌های ۱۱۸، ۱۱۰ و ۱۰۸ بیشترین آلایندگی را در سطح مناطق شهر تهران طی ۲۴ ساعت گذشته داشتند.

همچنین ایستگاه‌های ستاد بحران (منطقه ۷)، شهرداری منطقه ۲ و دانشگاه شهید بهشتی (منطقه ۱) به ترتیب با شاخص‌های ۴۹، ۵۲ و ۶۷ کم‌ترین آلایندگی را در سطح مناطق تهران طی این مدت داشتند.

لازم به ذکر است که شاخص لحظه‌ای غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون منتهی به ساعت ۱۲ امروز با عدد ۱۰۱ ناسالم برای گروه‌های حساس (بیماران قلبی و تنفسی) است.

از ابتدای امسال تاکنون تهران ۲۵ روز هوای پاک و ۶۴ روز هوای سالم و ۹ روز ناسالم برای گروه‌های حساس را تجربه کرده است در حالی که در مدت مشابه سال گذشته شاهد ۸ روز هوای پاک، ۷۴ روز هوای سالم و ۱۶ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس بودیم.

«شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.»

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند