کدخبر: ۲۹۱۳۱۹ لینک کوتاه

رئیس جمهور فرانسه خبر داد:

مذاکره با ترامپ برای رفع بخشی از تحریم‌های ایران

اقتصادنیوز: رئیس جمهور فرانسه اعلام کرده که قصد دارد ترامپ را متقاعد کند تا بخشی از تحریم‌های ایران را رفع کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه روز پنج‌شنبه گفت در جریان نشست گروه 20 در «اوساکا» ژاپن از «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا خواهد خواست بخشی از تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران را رفع کند، تا بلکه بتوان با ایران وارد مذاکره شد.

به نوشته خبرگزاری « رویترز »، ماکرون در جمع گروهی از خبرنگاران که همراه او از شهر «توکیو» ژاپن به «کیوتو» می‌رفتند، گفت: «می‌خواهم ترامپ را متقاعد کنم که به نفع اوست که روند مذاکرات را بازگشایی کند، (و) تحریم‌های مشخصی را به عقب بازگرداند تا به مذاکره شانسی بدهد.»

وی گفته است که در مذاکرات مد نظر او، باید مجموعه‌ای موضوعات از برنامه هسته‌ای گرفته تا فعالیت‌های منطقه‌ای ایران مورد بحث قرار گیرد.

رئیس‌جمهور فرانسه ساعتی پیش هم گفت در تماس تلفنی با «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران، به او گفته است که خروج از توافق هسته‌ای یا هر اقدامی که چنین پیامی ارسال کند، اشتباه است.

در دو سال گذشته دولت ترامپ علاوه بر خروج از توافق هسته‌ای، ده‌ها تحریم مختلف علیه ایران وضع کرده و کشورهای مختلف را برای توقف تجارت با ایران تحت فشار قرار داده است. آمریکا این هفته نیز مقام معظم رهبری و شماری از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست تحریم قرار داد.

جمهوری اسلامی ایران اردیبهشت ماه امسال در سالگرد خروج یکجانبه ایالات متحده از توافق هسته‌ای اعلام کرد در واکنش به محقق نشدن منافع اقتصادی برجام و ناتوانی یا خودداری کشورهای اروپایی از جبران آثار خروج آمریکا از توافق، بخشی از تعهدات خود از جمله پایبندی به سقف‌های تعیین‌شده برای ذخایر اورانیوم با غنای پایین و آب سنگین را کنار می‌گذارد. ایران همچنین به طرف‌های باقی‌مانده در برجام 60 روز فرصت داد تا راهکاری برای تحقق اهداف اقتصادی برجام بیابند.

با این وجود، کشورهای اروپایی از جمله فرانسه تأکید دارند که ایران بدون دستیابی به منافع اقتصادی، به صورت یکجانبه به اجرای توافق هسته‌ای ادامه دهد.

روز گذشته در جریان نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد با موضوع قطعنامه ۲۲۳۱، «مجید تخت روانچی» نماینده ایران در سازمان ملل با بیان اینکه نمی‌توان یک توافق چندجانبه را یکجانبه اجرا کرد، گفت: «ایران نباید، نخواهد و نمی‌تواند بار حفظ برجام را به صورت یکجانبه بر دوش بکشد.» 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند