کدخبر: ۲۹۲۳۴۲ لینک کوتاه

بوریس جانسون: تعامل با ایران بهترین گزینه برای انگلیس است

اقتصادنیوز؛ «بوریس جانسون» گزینه احتمالی سمت نخست وزیری انگلیس در گفت‌وگو با رویترز گفت: تعامل با ایران و تشویق این کشور برای اینکه به سمت برنامه سلاح هسته ای نرود بهترین گزینه برای انگلیس و منطقه است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ بوریس جانسون هشدار داد که برجام در وضعیت شکننده ای قرار گرفته است.جانسون افزود: از دولت ایران دوباره می خواهم که خیلی خیلی سخت درباره از بین بردن برجام و تعهدات شان در این توافق فکر کنند.

وی عنوان کرد که برجام ضامن خوبی در روابط ایران با اتحادیه اروپا و آمریکا بوده و «اگر ایران بخواهد اکنون دست از رویکرد خویشتن داری بردارد و به سمت غنی سازی مواد هسته ای گام بردارد اشتباه بزرگی صورت داده و یک خطای بزرگ است.

این سیاستمدار انگلیسی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است موضع او به آمریکا علیه ایران تغییر کند مدعی شد: به نظر من در حال حاضر برجام به شدت نحیف به نظر می رسد و باید به دنبال راه هایی برای مهار رفتار مخرب ایران در منطقه باشیم. اما همچنان معتقدم که تعامل با ایران و تشویق این کشور برای اینکه به سمت برنامه سلاح هسته ای نرود بهترین راهکار برای انگلیس و منطقه است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی که تعهدات ایران در قبال برنامه هسته‌ای را رصد می کند، در بیانیه‌ای عبور ایران از ذخایر اورانیوم غنی شده طبق توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را تأیید کرد.

این سازمان که تاکنون در ۱۵ گزارش خود پایبندی ایران به برجام را تایید کرده است، در بیانیه‌ای اعلام کرد، «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به شورای حکام اطلاع داده است که آژانس تأیید کرده در تاریخ اول ژوئیه (دوشنبه) میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران از سقف مجاز در توافق هسته‌ای فراتر رفته است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای امور خارجه سه کشور اروپایی عضو برجام، دیروز با صدور بیانیه مشترکی از ایران خواستند تا به سقف مجاز ذخایر اورانیوم غنی شده در چارچوب برجام بازگردد.

در این بیانیه نسبت به اقدام ایران برای عبور از سقف ۳۰۰ کیلوگرم ذخیره اورانیوم غنی شده، عمیقاً ابراز نگرانی شده و آمده است: ما به طور پیوسته و روشن اعلام کردیم که تعهد ما به برجام، تابع پایبندی کامل ایران به این توافق است و لذا از تصمیم ایران که ابزار اساسی عدم اشاعه هسته ای را زیر سئوال می برد متاسف هستیم.

این بیانیه می افزاید: از ایران می خواهیم تا از این اقدام برگردد و از اتخاذ اقدامات بیشتری که برجام را تضعیف می کند، پرهیز کند. ما فوراً گام های بعدی را ذیل شرایط برجام و در همکاری نزدیک با سایر اعضای برجام در نظر می گیریم.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان دیروز دوشنبه طی اظهاراتی گفت: ایران طبق برنامه‌اش از مرز ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده عبور کرده و این را هم از پیش اعلام کرده بودیم. مرحله بعد هم در مورد سقف ۳.۶۷ درصد است که آن را هم اجرا خواهیم کرد.

وی افزود: در نامه رئیس جمهوری صراحتاً بیان شده در صورتی که اروپایی‌ها اقدامات لازم را برای اجرای تعهداتشان انجام بدهند، اقدامات ما قابل بازگشت است، ولی اگر اقدامات لازم را انجام ندهند ما بر اساس بند ۳۶ برجام این حق را از سال گذشته داشته‌ایم که اقدامات خودمان را انجام دهیم.

ظریف اضافه کرد: ماده ۳۶ کاملاً واضح است، حق ایران نیز در این ماده کاملاً مشخص شده است. این ماده در واقع ضمانت اجرای برجام است. اگر اروپایی‌ها ادعا می‌کنند که برای برجام ارزش قائل هستند باید برای ضمانت اجراهایی که در داخل برجام دیده شده، ارزش قائل باشند و اقداماتی که ما داریم می‌کنیم دقیقاً در جهت حفاظت از برجام از طریق ضمانت‌های اجرایی آن است.

آمریکا ۱۸ اردیبهشت ماه ۹۷ از توافق هسته ای ۱+۵ با ایران خارج شد و تمامی تحریم‌ها علیه کشورمان را برگردانده و مانع از خرید نفت ایران از سوی سایر کشورها شد. در حالی که طبق برجام ایران باید از مزایای اقتصادی برجام برخوردار می‌شد.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند