کدخبر: ۲۹۲۳۸۲ لینک کوتاه

سیاستمداران پاکستان: حامی ایران در منطقه هستیم

اقتصادنیوز: شماری از سیاستمداران ارشد و اندیشمندان پاکستان با تاکید بر ھوشیاری جھان اسلام و کشورھای منطقه نسبت به طرح ھای ضداسلامی آمریکا و رژیم صھیونیستی، اعلام کردندکه مردم و دولت پاکستان مخالفت جنگ افروزی واشنگتن بوده و به حمایت خود از ایران ادامه می دھند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، سمیناری با عنوان «تحولات منطقه و نقش پاکستان» از سوی حزب مجلس وحدت مسلمین (MWM) روز چهارشنبه با حضور «نعیم الحق» دستیار ویژه نخست وزیر پاکستان، علامه «راجا ناصر عباس جعفری» دبیرکل حزب مجلس وحدت مسلمین، سناتور «رحمان ملک» از حزب مردم، «اعجاز چودری» از حزب تحریک انصاف (حزب حاکم فعلی)، سید «نیر حسین بخاری» رئیس پیشین مجلس سنای پاکستان و شماری از سیاستمداران برجسته و کارشناسان سیاسی در شهر اسلام آباد برگزار شد.

سخنرانان در این سمینار ضمن مخالفت شدید با رویکرد قدرت های غربی در منطقه از جمله سیاست تهاجمی ترامپ در قبال ایران، تاکید کردند که ما هرگز حامی ماجراجویی های قدرت های غربی به ویژه سیاست های آمریکا علیه همسایه خود ایران نیستیم.

آنان خطاب به دولت پاکستان گفتند که اسلام آباد باید اقدام های جدی در مسیر تقویت روابط با کشورهای همسایه از جمله ایران و در مسیر ایفای نقش سازنده برای رفع نگرانی ها در منطقه گام بردارد.

«نعیم الحق» دستیار ویژه نخست وزیر پاکستان نیز در این سمینار گفت: اسلام آباد با نگاه جدید در حال تدوین سیاست خارجه است و ما به عنوان یک کشور اسلامی هرگز حامی رویکرد تهاجمی در قبال دیگر کشورهای اسلامی نخواهیم بود.

وی تاکید کرد: پاکستان به هیچ قیمتی از جبهه گیری آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران حمایت نمی کند زیرا ما معتقدیم هیچ خطری از جانب تهران متوجه منطقه نیست بلکه رژیم صهیونیستی تهدید اصلی پیش روی صلح در خاورمیانه به شمار می رود.

نعیم الحق ادامه داد: تا زمانی که مساله فلسطین برطرف نشود صلح در منطقه خاورمیانه همچنان مورد تهدید قرار خواهد داشت.

دبیرکل حزب مجلس وحدت مسلمین پاکستان سیاست های تهاجمی و توسعه طلبان صهیونیست ها را مشکل اصلی منطقه دانست و گفت: متاسفانه تضعیف قدرت مشترک امت اسلامی باعث شد تا امروز با معضلی به نام اسرائیل روبه رو باشیم.

علامه «جعفری» با محکومیت طرح آمریکایی صهیونیستی معامله قرن، افزود: آمریکایی ها به دنبال جنگ افروزی برای تامین امنیت صهیونیست ها بودند اما با ناکام ماندن در این طرح اکنون توطئه معامله قرن را برای حفاظت از منابع رژیم غاصب صهیونیستی به اجرا گذاشته است.

وی تاکید کر که باید به نفوذ آمریکایی ها در منطقه پایان دهیم، کشورهای آسیایی باید برای آسیا و منطقه تصمیم بگیرند.

این رهبر مذهبی پاکستان با تاکید بر اینکه دولت اسلام آباد برای پایان دادن به جنگ یمن و بهبود روابط تهران و ریاض نقش آفرینی کند، افزود: پاکستان باید موضع صریحی علیه جنگ افروزی در منطقه اتخاذ کند.

سناتور «رحمان ملک» عضو مجلس سنای پاکستان نیز با بیان اینکه اسرائیل و آمریکا در ایجاد گروه های تروریستی نظیر داعش و القاعده دست دارند، گفت: اسرائیلی ها به دنبال تخریب روابط میان کشورهای اسلامی به ویژه ایجاد سوء تفاهم بین تهران و ریاض هستند.

وزیر پیشین کشور پاکستان ادامه داد: تحرکات داعش در افغانستان تهدید جدی برای ایران و پاکستان است، ما باید بسنجیم و بررسی کنیم که چرا سرزمین های اسلامی امروز با چالش تروریسم و افراط گرایی روبه رو شده اند.

وی تاکید کرد: مردم پاکستان هرگز حامی رویکرد تهاجمی قدرت ها در قبال ایران نخواهند بود بلکه ما بر این باوریم که تهاجم و جنگ های اقتصادی در منطقه حاصل سیاست های مهندسی شده آمریکایی ها است.

صاحبزاده «حامد رضا» رئیس شورای اتحاد سُنی پاکستان با تمجید از عظمت و مقاومت ملت ایران در برابر هجمه های آمریکا به ویژه مقابله با تحریم های اقتصادی علیه خود، گفت که ما باید در برابر هرگونه تهدید و تهاجم از سوی آمریکایی ها در کنار ایران باشیم.

وی خطاب به دولت پاکستان تاکید کرد: ما باید به طور واضح به آمریکایی ها اعلام کنیم که جمهوری اسلامی ایران کشور همسایه، مسلمان و برادر پاکستان است.

«کامل علی آغا» از حزب مسلم لیگ قائدهم گفت: تنها هدف آمریکا برای ایجاد تنش در منطقه غارت منابع نفتی کشورها است در حالی که واشنگتن در موقعیتی نیست که بخواهد جنگ بر منطقه تحمیل کند.

وی افزود: مواضع و سیاست های دونالد ترامپ پوشالی و جز حرف چیز دیگری نیست با این حال ما باید در کنار ایران باشیم و باید دین خود را نسبت به کشور دوست و همسایه ادا کنیم.

عضو پیشین مجلس سنای پاکستان افزود: اسلام آباد روابط نزدیکی با ریاض دارد البته ما باید از سعودی ها بخواهیم که آنان برای ترویج برادری و الفت در امت اسلامی نقش آفرینی کنند.

وی هشدار داد که هرگونه تلاش برای تضعیف کشورهای مهم منطقه به ویژه ایران، پاکستان و ترکیه به ضرر عربستان خواهد بود.

«میان افتخار حسین» وزیر پیشین ایالتی پاکستان از حزب ملی عوام (ANP) نیز در این سمینار گفت: تحرکات دونالد ترامپ همزمان با آغاز تبلیغات انتخاباتی در آمریکا شک برانگیز است و سبب تشدید نگرانی ها مبنی بر بروز درگیری در منطقه شده است.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری در منطقه است که در مقابل اقدام های آمریکا مقاومت می کند در حالی که سایر کشورهای اسلامی را نمی توان با مقاومت ایرانی ها مقایسه کرد.

میان افتخار حسین با تمجید از پاسخ قاطعنامه ایران به تجاوزگری اخیر آمریکا، ادامه داد: ایرانیان ملتی غیور هستند که با کرامت زندگی می کنند و روحیه استکبار ستیزی آنان برای دیگر ملت ها منبع امید است.

سید «نیر حسین بخاری» رئیس پیشین مجلس سنای پاکستان نیز گفت: آمریکایی ها به بهانه از بین بردن سلاح های کشتار جمعی به عراق تجاوز کردند و این روزها با تکرار این داستان و اتهامات بی اساس علیه ایران در سدد جنگ افروزی در منطقه هستند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند