کدخبر: ۲۹۲۹۱۵ لینک کوتاه

کوهکن: اصلاح‌طلبان خود را به ناطق‌نوری نچسبانند/ او اصولگرا بوده و هست/

اقتصادنیوز: محسن کوهکن، فعال سیاسی اصولگرا گفت: . اگر آقای ناطق به میدان سیاست وارد شود با این امید می‌آید که میان نیروهای اصولگرا وحدت بیشتری ایجاد کند و وزن سیاسی خود را سمت اصولگرایان می‌گذارد زیرا او ذاتا اصلاح‌طلب نیست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نامه نیوز، علی‌اکبر ناطق‌نوری از آن‌دست شخصیت‌هایی است که هموراه در سیاست ایران مهم و گاه تعیین‌کننده بوده است؛ به‌نحوی که گرچه بیش از یک دهه است که در عالم سیاست حضور کم‌رنگی دارد اما نیروهای مختلف هنوز هم تمایل دارند که او به میدان بازگردد. چندروز پیش که محمدرضا باهنر خبر از حضور ناطق نوری در انتخابات مجلس شورای اسلامی را داد گمان‌ها به این سمت رفت که حضور او شاید در راستای ادامه اهداف شورای هماهنگی نیروهای انقلاب باشد و او می‌خواهد با بازگشتش به عالم سیاست بین نیروهای اصولگرا اتحادی ایجاد کند. محسن کوهکن، فعال سیاسی اصولگرا باور دارد که حضور ناطق‌نوری می‌تواند برای جبهه اصولگرایی بسیار مفید باشد. برای بررسی ابعاد مختلف بازگشت ناطق نوری به عرصه سیاست دقایقی را با کوهکن به گفت‌وگو نشستیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

اخیرا آقای باهنر در گفت‌وگویی خبر از حضور دوباره آقای ناطق در عرصه سیاسی و مشخصا در انتخابات مجلس دادند اما در این میان معلوم نیست که باتوجه به محدودیت سنی نمایندگی او بتواند نامزد انتخابات بشود یا خیر. حضور آقای ناطق در انتخابات دارای چه پیامی است؟ آیا او شخصا می‌خواهد در قدرت رسمی حضور یابد یا آنکه بنا دارد نقش راهبردی برای جریان اصولگرایی ایفا کند؟

تصور می‌کنم از حیث سنی آقای ناطق نوری بتواند در انتخابات شرکت کند و محدودیت قانونی نداشته باشد اما این موضوع آنقدر مهم نیست و اهمیت حضور آقای ناطق در عرصه سیاسی فارغ از سن شناسنامه‌ای در خدمت او به انقلاب و اسلام است. همواره باید به یاد داشته باشیم که افراد دلسوز، باتجربه و متدین می‌توانند منشاء خیر باشند و آقای ناطق‌نوری از آن دست افراد است. او انسان تشکیلاتی است و با مناسبات سیاسی به خوبی آشناست و معتقد به کارهای کارشناسی است و به جرأت می‌گویم که او از معدود نامزدهای ریاست جمهوری بعد از اصلاح قانون اساسی بود که با برنامه وارد میدان انتخابات شد همچنین فراموش نکنیم که آقای ناطق بعد از دوم خرداد سال76 و در در جریان انتخابات مجلس هفتم برای نیروهای اصولگرا نقش محوری ایفا کرد و اگر اصولگرایان توانستند در انتخابات مجلس هفتم یا شورای دوم با قاطعیت پیروز انتخابات شوند، مدیون مدیریت او هستند. پس از انتخابات سال88 وقتی که مرحوم عسگر اولادی با آقای ناطق تماس گرفت، او شمال بود. آقای عسگراولادی گفت که انتظار این است که در شرایط ملتهب این روزها در تهران باشید تا با همفکری کمک کنید. آقای ناطق در پاسخ گفت که من سرباز ولایتم. منظور او از «سرباز ولایت» این بود که هرچه فرمانده‌ام یعنی مقام معظم رهبری بگوید همان کار را می‌کنم. مجموعا او دارای چنین خصائل اخلاقی است و هیچگاه نمی‌توان تأثیرگذاری‌ و اهمیتش بر روند سیاسی کشور را انکار کرد.

چرا آقای ناطق در سال‌های اخیر هیچگاه تمایل به مشارکت سیاسی نشان نداد؟ می‌توان نقش کم‌رنگ او را نوعی قهر سیاسی تلقی کرد؟

قهر سیاسی که نه اما به هر حال از بی‌انصافی‌ها دلخور بود. او به جز رهبری به تمام رؤسای جمهور دیگر انتقاد دارد و همه‌جانبه از هیچ‌یک از آنها دفاع نمی‌کند. به خاطر داریم که رئیس‌جمهور پیشین هم در جریان تبلیغات ریاست‌جمهوری سال88 چه‌قدر نسبت به این شخصیت برجسته سیاسی بی‌مهری کرد و مطالبی خلاف واقع را اظهار کرد. کاش در تمام این سال‌ها قدر او را می‌دانستیم که متأسفانه چنین نشد. البته من هم به آقای ناطق انتقاد دارم زیرا به معتقدم که نباید در دوران رئیس‌جمهور سابق و فعلی سکوت می‌کرد و از عرصه سیاست کناره می‌گرفت زیرا بی‌تردید می‌توانست بسیار مؤثر باشد.

برخی از اصلاح‌طلبان باور دارند که مشی فعلی آقای ناطق نزدیک به جریان اصلاحات است. این مدعا را قبول دارید؟

خیر مطلقا زیرا آقای ناطق ذاتا اصولگراست. زمانی جریان اصلاحات تلاش کرد که از او استفاده ابزاری کند. در سال76 در دانشگاه قزوین یکی از اعضای ارشد کارگزاران در مناظره با من گفت که اگر ناطق‌نوری رئیس‌جمهور بشود، طالبان در کشور حاکم می‌شود. چه طور اصلاح‌طلبان آن زمان آقای ناطق را نماد طالبان می‌دانستند و اکنون او را اصلاح‌طلب قلمداد می‌کنند؟ ما با صدای بلند می‌گوییم که آقای ناطق همواره اصولگرا بوده و هست و هیچ تردیدی در این موضوع وجود ندارد. من مصاحبه آقای باهنر درباره آقای ناطق را نخوانده‌ام اما سخن او چه ناظر به حضور آقای ناطق در مجلس یا هدایت جریان اصولگرایی در انتخاب مجلس باشد؛ در هر دو صورت اتفاق خوبی رقم می‌خورد زیرا باید از ظرفیت‌های او بری ساماندهی جریان ولایی در کشور استفاده کرد.

به‌عنوان بحث پایانی بفرمایید که در شرایطی که به هر حال اصلاح‌طلبان نیز نسبت به آقای ناطق نگاه مثبتی دارند و اصولگرایان هم که او را ذاتا اصولگرا می‌دانند، آیا این امکان وجود دارد که آقای ناطق محور یک گفت‌وگوی ملی و نزدیک‌کردن دو جریان مهم سیاسی در کشور باشد؟

من از منظر شما به موضوع نگاه نمی‌کنم. اگر او به میدان سیاست وارد شود با این امید می‌آید که میان نیروهای اصولگراوحدت بیشتری ایجاد کند و وزن سیاسی خود را سمت اصولگرایان می‌گذارد. یک وقت دو جریان سیاسی با یکدیگر در جنگ به سر می‌برند و مدام می‌خواهند طرف مقابل را تخریب کنند و زمانی دو جریان سیاسی در عین حال که با یکدیگر اختلاف نظرهای مهمی دارند اما به هم احترام می‌گذارند. آقای ناطق روحیه و تمایلش حالت دوم است و در تمام این سال‌ها به نیروهای اصلاح‌طلب احترام گذاشته است اما این دلیل نمی‌شود که او اصلاح‌طلب شده باشد. از سوی دیگر اینکه تمام ظرفیت او برای انسجام میان دو جبهه سیاسی مصرف شود، صحیح نیست زیرا این رویکرد به جناح اصولگرایی لطمه می‌زند؛ بنابراین امیدوارم آقای ناطق با قدرت در عرصه سیاسی کشور حضور یابند و باعث تقویت نیروهای انقلاب شوند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند