کدخبر: ۲۹۳۵۰۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
فرانسه طرح توقف در برابر توقف را دنبال می کند

فرانسه طرح توقف در برابر توقف را دنبال می کند

اقتصادنیوز: تارنمای پولتیکو روز چهارشنبه نوشت، به دنبال کاهش تعهدات ایران به توافق هسته ای برجام و افزایش تنش میان تهران و واشنگتن مشاور دیپلماتیک رئیس جمهوری فرانسه با همراه داشتن بسته پیشنهادی با عنوان" توقف در برابر توقف " به ایران سفر کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «امانوئل بن» با هدف زنده نگهداشتن توافق هسته ای به مدت دو روز به تهران سفر کرده و قرار است با مقامات ارشد ایران در مورد تعهدات تهران به برجام به گفت و گو بپردازد.

پولیتیکو به نقل از دیپلمات های اروپایی نوشت؛ بن در سفر به تهران بسته ای تحت عنوان «توقف برای توقف» به مقامات ایران پیشنهاد کرده است که در آن تهران افزایش فعالیت های هسته ای خود را متوقف کرده و آمریکا نیز در طرف دیگر تحریم های خود علیه ایران را متوقف کند تا زمان بیشتری برای ازسرگیری مذاکرات فراهم شود.

در حالی که مقام فرانسوی برای افزایش تنش میان آمریکا و ایران تلاش می کند، دونالد ترامپ روز چهارشنبه دوباره در پیامی توییتری توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ را محکوم کرد و اعلام کرد تحریم های علیه ایران به زودی افزایش خواهند یافت.

«سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ضمن استقبال از نقش آفرینی فرانسه برای کاهش تنش و اجرای برجام گفت: فرانسوی‌ها بخشی از برجام هستند و تلاش آنها را در چارچوب برجام و جزو وظایفشان برای زنده نگه داشتن توافق هسته ای تلقی می‌کنیم.

موسوی با اشاره به سفر امانوئل بن مشاور امور دپیلماتیک رئیس‌جمهوری فرانسه به تهران و دیدارهای امروز وی با دبیر شورای عالی امنیت ملی و وزیر امور خارجه گفت: بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و بدعهدی طرف مقابل در تأمین منافع ناشی از حضور در برجام، جمهوری اسلامی ایران در داخل برجام به دنبال مکانیزم‌هایی بود تا تعهداتش را کاهش دهد و در این راستا شاهد تقلاها و تلاش‌های دیپلماتیک در سطح منطقه و جهان هم بودیم.

آمریکا اردیبهشت ماه ۹۷ از توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ خارج شد، اقدامی که با محکومیت دیگر امضا کنندگان این توافق و جامعه جهانی رو به رو شد. جمهوری اسلامی ایران نیز پس از یک سال صبر راهبردی از اردیبهشت ماه ۹۸ و در پی انجام نشدن تعهدات از سوی دیگر امضا کنندگان این توافق اقدام به کاهش برخی تعهدات خود از جمله سطح غنی سازی طبق توافق برجام کرد.

ظریف در این باره گفته بود: در صورتی که اروپایی‌ها اقدامات لازم را برای اجرای تعهداتشان انجام بدهند اقدامات ما قابل بازگشت است. ولی اگر اقدامات لازم را انجام ندهند ما بر اساس بند ۳۶ برجام این حق را از سال گذشته داشته‌ایم که اقدامات خودمان را انجام دهیم.

وی ادامه داد: زمانی که آمریکا از توافق هسته‌ای خارج شد، چنین تقلایی را مشاهده نکردیم زیرا اقدام آمریکا نقض آشکار برجام بود و اکنون که ایران برای تعادل‌بخشی و ایجاد توازن میان تعهدات و حقوق خود در برجام، برخی از تعهداتش را کاهش داده است، شاهد ابراز نگرانی، صدور بیانیه و چنین تلاش‌هایی هستیم.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند