کدخبر: ۲۹۴۱۴۶ لینک کوتاه

ادعاهای وزیر خارجه انگلیس:

نفوذ منطقه‌ای ایران ریشه اصلی تمام مشکلات است/ایران یک سال تا بمب هسته‌ای فاصله دارد

اقتصادنیوز؛ جرمی هانت، وزیر امور خارجه انگلیس ضمن تکرار ادعاهای واهی علیه ایران و با نادیده گرفتن قلدرمآبی دولت ترامپ، خروج یکجانبه آمریکا از توافق و ناتوانی و کم‌کاری اروپایی‌ها در پایبندی به تعهدات‌شان، ریشه تنش‌ها را کشور ایران دانست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «جرمی هانت» وزیر امور خارجه انگلیس امروز (دوشنبه) ابراز امیدواری کرد که اتحادیه اروپا بتواند ایران را مجددا به پایبندی کامل به بندهای برجام و زنده نگاه‌داشتن توافق هسته‌ای مجاب کنند.

هانت که برای شرکت در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا با موضوع برجام به بروکسل سفر کرده، گفت روزنه‌ای کوچک اما رو به بسته‌شدن برای بازگرداندن ایران به پایبندی کامل و نجات توافق هسته‌ای وجود دارد و برجام هنوز شکست نخورده است.

وی در گفت‌وگویی کوتاه با خبرنگاران پیش از حضور در نشست مذکور، توضیح داد آمریکا را نزدیک‌ترین متحد خود می‌دانند اما در موضوع ایران با آنها اختلاف نظر دارند زیرا «ایران هنوز یک سال از ساخت بمب اتمی فاصله دارد».

وزیر خارجه انگلیس در پاسخ به این سوال که آیا توافق هسته‌ای ایران را شکست‌خورده می‌دانید، تصریح کرد: «خب، (برجام) هنوز نمرده است و ما کاملا متعهد هستیم که خاورمیانه (غرب آسیا) را غیرهسته‌ای نگاه داریم. اگر ایران به سلاح اتمی دست یابد، دیگر کشورهای منطقه نیز به دنبال سلاح اتمی می‌روند و این وضعیت بسیار بسیار خطرناکی خواهد بود».

هانت با بیان اینکه اتحادیه اروپا به دنبال راهی برای حفظ توافق هسته‌ای است، افزود: «زیرا این را بهترین راهکار برای غیرهسته‌ای نگاه داشتن خاورمیانه می‌دانیم».

 

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا اتحادیه اروپا به کاهش تعهدات برجامی ایران، پاسخ قاطع خواهد داد، گفت: «بله حتما. کمیسیون مشترک برجام، مکانیسمی که در زمان نقض توافق توسط یکی از طرف‌ها تشکیل می‌شود، به زودی اتفاق می‌افتد. تحقیقات مشترک مناسبی درباره اتفاقاتی که افتاده انجام خواهد داد».

وزیر خارجه انگلیس همچنین افزود: «چیزی که دنبال آن هستیم، ارائه راهی به ایران برای خروج از این وضعیت است تا بتوانند دوباره به برجام پایبند شوند. ما از ابتدا کاملا شفاف بودیم؛ توافق، توافق است. اگر آنها توافق را نقض کنند و بگویند که ما این بخش از توافق را قبول داریم و بخش دیگری را نه، برای ما قابل قبول نیست زیرا توافق باید به‌طور کامل اجرا شود».

هانت ضمن تاکید بر اینکه باید به‌صورت مناسب به بندهای برجام احترام گذاشته شود، ادعا کرد: «راهکار طولانی‌مدت برای تنش‌ها در خاورمیانه که با آمریکایی‌ها بر سر آن توافق داریم، این است که ایران فعالیت‌های ثبات‌زدای خود را در عراق، سوریه، لبنان و یمن متوقف کند. این ریشه اصلی تمام مشکلات است».

وی با بیان اینکه بر سر چگونگی غیرهسته‌ای نگاه‌داشتن غرب آسیا با آمریکا اختلاف نظر دارند، گفت: «اما ما کانال‌های در دسترس متعددی برای گفت‌وگو در این باره داریم. دیروز با مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا و روز قبل آن با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران (در این باره) صحبت کردم».

وزیر خارجه انگلیس همچنین اضافه کرد: «آمریکا می‌داند که ما، آنها را نزدیک‌ترین متحد خود می‌دانیم. ما باور داریم که اتحاد آمریکا و انگلیس، شالوده صلح و رفاه در سراسر جهان طی 75 سال قبل بوده است. اما دوستان برخی اوقات اختلاف نظر دارند... این یکی از موضوعات نادری است که ما بر سر آن اختلاف نظر داریم، اما این بدان معنی نیست که ما با آنها همکاری نمی‌کنیم».

خبرگزاری «رویترز» پیشتر گزارش داده بود اگرچه وزرای خارجه اتحادیه اروپا امروز برای اعلام گام بعدی خود درباره توافق هسته‌ای با ایران گردهم می‌آیند اما نگران هستند که آمریکا اینستکس را هم تحریم کند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند