کدخبر: ۲۹۴۲۸۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
شهرداری تهران راهی برای کاهش ازن یافته است؟

شهرداری تهران راهی برای کاهش ازن یافته است؟

اقتصاد نیوز: معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران از تشکیل تیم کارشناسان برای اتخاذ راهکارهای کاهش «ازن» در پایتخت خبر داد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرآنلاین؛ محسن پورسیدآقایی در خصوص افزایش نسبی غلظت آلاینده ازن در شهر تهران و اتخاذ راهکارهای حل این مشکل از سوی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه کاهش آلاینده ازن بسیار پیچیده است؛ گفت: چرا که در برخی موارد کاهش آلایندگی‌های دیگر می‌تواند موجب تولید و افزایش این آلاینده شود؛ بعنوان مثال اگر ذرات معلق را کاهش دهیم، ممکن است که به آلایندگی ازن اضافه شود.

او با بیان اینکه اگر دمای احتراق خودروها بهتر شود و سوخت را کامل تر بسوزانند، باز هم ممکن است نتیجه آن تولید بیشتر آلایندگی ازن شود؛ چراکه به جای تولید CO ، دی اکسید نیتروژن تولید می‌شود که این دی اکسید نیتروژن در ترکیب با دما و سایر هیدروکرین‌های موجود، «ازن» را افزایش می‌دهد، گفت: برخی اقدامات مثبت در سوخت و کیفیت خودروها ممکن است در صورت مناسب نبودن کاتالیست که نتوانند ذرات و گاز دی اکسید نیتروژن را کاهش دهند، ممکن است که منجر به تولید ازن شود.

پورسیدآقایی افزود: برخورد با پدیده ازن دارای پیچیدگی‌های خاصی است؛ بگونه‌ای که ایجاد  برخی بهبودها در چرخه سوخت و خودرو و همچنین بروز برخی اشکالات در همین  چرخه، ممکن است منجر به افزایش ازن شود.

او با بیان اینکه تیم کارشناسی برای بررسی معضل ازن و اتخاذ راهکارهایی برای حل این مشکل انتخاب شده‌اند تا تحقیقات خود را برای سال آینده تکمیل کرده و تصمیماتی برای جلوگیری از آلایندگی ازن گرفته شود، گفت: با این حال باید کاتالیست خودروها را جدی‌تر گرفت؛ چرا که نقش زیادی در جلوگیری از انتشار گازهایی دارند که در ترکیب نور خورشید و سایر گازها تبدیل به ازن می‌شوند.

پورسیدآقایی با بیان اینکه موضوع آلایندگی ازن پدیده جدیدی نیست، در پاسخ به چرایی افزایش آلاینده ازن در تابستان جاری، گفت: تابستان جاری تهران به طور متوسط یک و نیم درجه گرم‌تر از سال گذشته است و علت این که سال‌های قبل ازن کمتر مورد توجه مردم قرار می‌گرفت، این بود که علاوه بر افزایش درجه دما و افزایش میزان تبدیلات شیمیایی، شاهد کاهش ذرات معلق و آلایندگی‌های دیگر هستیم که سبب می‌شود شدت نور خورشید بیشتر شود، وگرنه ازن آلاینده جدیدی نیست.

او با بیان اینکه کاتالیست خودروها نقش زیادی در کاهش انتشار گازهای منتهی به ازن دارند، گفت: باید سازمان محیط زیست،  نظارت و کنترل بیشتری بر کاتالیست خودروها داشته باشد؛ چرا که در حال حاضر نیز گارانتی خودرو کمتر از طول عمر کاتالیست است و باید راهکاری ارائه شود که دوره گارانتی افزایش یابد تا اگر در این مدت کاتالیست خودرو دچار مشکل شد، خودروساز نسبت به تعویض آن اقدام کند.

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند