کدخبر: ۲۹۴۳۸۴ لینک کوتاه

وقتی فوتبال به چهارمیخ کشیده می‌شود

اقتصاد نیوز:خبر درخواست فدراسیون فوتبال از بانک مرکزی را چند خبرگزاری به نقل از یکی از مدیران ارشد ورزش منتشر کردند. طبق این خبر، مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال از بانک مرکزی درخواست کرده تا زمان وصول درآمدهای فوتبال ایران در فیفا، ۱۰میلیون دلار به این فدراسیون قرض بدهد. ظاهرا مدیران ارشد فدراسیون فوتبال مدعی شده‌اند که اگر کمک‌ها دیر به دستشان برسد، ممکن است مارک ویلموتس، سرمربی بلژیکی تیم ملی، ایران را به حالت قهر ترک کند.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از همشهری ورزشی، قابل پیش‌بینی بود که پاسخ بانک مرکزی به این درخواست، با توجه به مشکلات اقتصادی کشور، منفی باشد، اما حتی اگر 10میلیون دلار هم به سرعت به‌حساب فدراسیون ریخته می‌شد، کسی نمی‌توانست ادعا کند که حال فوتبال خوب است، چراکه در آن صورت تنها یکی از 4چالش اصلی مهدی تاج و رفقایش حل می‌شد.

دارایی‌های غیرقابل دسترس

طبق ادعای مهدی تاج نزدیک به 10میلیون دلار از درآمدهای فدراسیون فوتبال ایران در فیفا، به‌دلیل مشکلات ناشی از تحریم‌ها، غیرقابل وصول است. رئیس فدراسیون فوتبال چند روز پیش در توضیح این درآمدها گفته بود: «تمام راه‌ها بسته است و هیچ راه انتقالی وجود ندارد. آخرین پاسخی که فیفا به ما داده، این است که هیچ کدام از شرکای بانکی در انتقال پول همکاری نمی‌کنند و راهی برای این انتقال وجود ندارد. هنوز نتوانسته‌ایم حقوق ویلموتس را پرداخت کنیم. طبق توافق در ابتدا باید 30درصد از پولش را پرداخت می‌کردیم.»

از طرف دیگر، سختگیری نهادهای نظارتی درباره منع کمک دولت به فوتبال، بیش از گذشته شده است. تاج اخیرا مدعی شده بود که از 3‌ماه پیش وزارت ورزش حتی یک ریال هم به فوتبال کمک نکرده است.

حساب‌های بسته‌شده داخلی

منابع آگاه می‌گویند حساب‌های فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ به‌دلیل 65میلیارد تومان بدهی مالیاتی از چند هفته پیش بسته شده است. مدیران فدراسیون فوتبال بخشی از این مالیات را نادرست می‌خوانند و معتقدند چون فوتبال زیان‌ده است، باید بخشی از این مبلغ شامل بخشودگی شود.

پرونده‌های قضایی

دستگاه‌های نظارتی اخیرا موضوع درآمدزایی در برخی فدراسیون‌های ورزشی را دقیق‌تر از گذشته زیر ذره‌بین قرار داده‌اند. گفته می‌شود یکی از فدراسیون‌هایی که مدیرانش بازخواست شده‌اند، فوتبال است. گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که اسناد مربوط به تبلیغات محیطی در فوتبال، حالا تبدیل به یک چالش جدی شده است.

ورود زنان به استادیوم‌ها

جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا، در نامه‌ای کم‌سابقه، از فدراسیون فوتبال ایران خواست که در کمتر از یک‌ماه آینده زمانبندی اقدامات مشخص برای ورود زنان ایرانی و غیرایرانی به ورزشگاه را روشن کند. از زمان انتشار این نامه، بیش از 3هفته می‌گذرد، اما هنوز خبری رسمی درباره پاسخ احتمالی ایران به فیفا منتشر نشده است. شواهد حاکی از آن است که مدیران فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش، مشکلی با ورود زنان به ورزشگاه‌ها ندارند، اما بعید است اراده آنها به‌تنهایی برای گشودن درهای ورزشگاه‌ها به روی زنان کافی باشد.همین دیروز قرار بود بازی دستگرمی تیم ملی بزرگسالان با تیم امید، در حضور تماشاگران زن برگزار شود، اما چند ساعت قبل از بازی، ابتدا خبر آمد که با این تصمیم مخالفت‌شده، بعد هم تصمیم نهایی این شد که بازی بدون تماشاگر باشد.

براساس اولتیماتومی که فیفا به فدراسیون ایران داده، در مسابقه‌های انتخابی جام‌جهانی 2022 باید زنان بدون مشکل وارد ورزشگاه شوند. این مسابقات از شهریور‌ماه آغاز خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند