کدخبر: ۲۹۴۶۸۰ لینک کوتاه

پیوستن چک به اینستکس مشکلات تجاری با ایران را کاهش می‌دهد

اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه جمهوری چک در دیدار با سفیر ایران اظهار امیدواری کرد که با پیوستن جمهوری چک به اینستکس مشکلات مربوط به تجارت این کشور با ایران کاسته شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، توماش پتریچک وزیر امور خارجه جمهوری چک روز چهارشنبه در دیدار با اکبر امینیان سفیر کشورمان در پراگ با استقبال از گسترش روابط کشورش با ایران گفت: جمهوری چک در حوزه همکاری های اقتصادی، آموزش، فرهنگ، زبان شناسی و سایر حوزه ها علاقمند به گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران است

وی اظهار داشت: از سال ۲۰۱۳ که سطح روابط باردیگر به سطح سفیری ارتقاء یافت روابط دو جانبه در همه حوزه ها روند رو به گسترش داشته است.

وزیر امور خارجه چک ضمن استقبال از برگزاری دور دوم کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور که در نیمه دوم امسال در تهران برگزار می شود اظهار امیدواری کرد که با پیوستن جمهوری چک به اینستکس مشکلات مربوط به تجارت این کشور با ایران کاسته شود.

پتریچک همچنین اظهار امیدواری کرد که روابط فرهنگی ایران و چک در حوزه زبان شناسی، ایجاد کرسی های چکی و فارسی در دانشگاههای دو کشور، برگزاری هفته های فرهنگی و سایر فعالیت های مربوط با همکاری نهاد های مربوطه گسترش یابد.

در این دیدار، اکبر امینیان با بیان اینکه تحریم های یکجانبه و غیر قانونی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، مشکلاتی را برای روابط تجاری ایران و سایر کشورها ایجاد کرده است، اظهار امیدواری کرد در پرتو روابط دوستانه و سنتی دو کشور، این مشکلات به حداقل کاهش پیدا کند.

اکبر امینیان سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در جمهوری چک است و همچنین قرار است در آینده نزدیک سفیر جمهوری چک در تهران نیز معرفی شود.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند