کدخبر: ۲۹۵۷۱۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
وزیران کلید نخست‌وزیر جدید بریتانیا معرفی شدند

وزیران کلید نخست‌وزیر جدید بریتانیا معرفی شدند

اقتصادنیوز: دفتر نخست وزیری انگلیس عصر چهارشنبه از انتصاب وزرای دارایی، کشور و امور خارجه خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز بر اساس اعلام دفتر نخست وزیری، ساجد جاوید به عنوان وزیر دارایی انگلیس منصوب شد. او نخستین وزیر دارایی به شمار می‌رود که تباری غیر انگلیسی دارد. جاوید یک مسلمان پاکستانی‌الاصل است که خانواده اش در سال 1961 به انگلیس مهاجرت کردند. 

او در دوران صدارت دیوید کامرون وزیر تجارت انگلیس بود اما به دلیل حمایت از «استفن کرب» در انتخابات درون ‌حزبی سال ۲۰۱۶ مورد بی‌مهری ترزا می قرار گرفت و از مقام خود برکنار شد. 
او چند ماه بعد دوباره به کابینه دعوت و به وزارت امور مسکن و جوامع منصوب شد. یک سال بعد پس از آنکه امبر راد وزیر کشور اسبق انگلیس به خاطر رسوایی پنهان‌کاری در پرونده مهاجران کارائیب موسوم به نسل ویندراش مجبور به استعفا شد، جاوید به جای او گماشته شد. 
خانم پریتی پتل هم در کابینه جدید به وزارت کشور منصوب شده است. او قبلا وزیر توسعه بین الملل دولت «می» بود که به دلیل ملاقات مخفیانه با مقامات اسرائیل از سمت خود کناره‌گیری کرد.
خبرگزاری بی.بی.سی گفته بود که 'پریتی پتل' به صورت پنهانی به سرزمین های اشغالی سفر کرده و با رهبر یکی از احزاب اصلی رژیم اسرائیل و شماری از سازمان‌ها دیدار و در رابطه با موضوع های دوجانبه بحث و رایزنی کرده است.
این در حالی است که طبق رویه سیاسی، وزیران دولت انگلیس باید درباره دیدارهای رسمی خارجی به وزارت امور خارجه این کشور اطلاع دهند.
پتل همان موقع به گاردین گفته بود بوریس جانسون که در آن زمان وزارت امور خارجه انگلیس را برعهده داشت از سفر وی آگاه بوده است.
همچنین «دومینیک راب» وزیر اسبق برگزیت هم که در اعتراض به طرح دولت «می» درباره نحوه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا استعفا کرد به سمت وزارت امور خارجه انگلیس منصوب شد. راب در استعفانامه خود گفته بود «ترزا می» در مراحل پایانی تنظیم پیش‌نویس توافقنامه برگزیت، او را دور زده و در جریان تغییرات نهایی قرار نداده است. 
او همچنین به این نکته اشاره کرده بود که آینده مرزی دو ایرلند در توافق یادشده، تمامیت ارضی انگلیس را تهدید می‌کند و با طرح پیشنهادی موسوم به «بک استاپ» به‌عنوان راه‌حلی برای جلوگیری از ایجاد مرز سخت میان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند مخالف است.
سایر وزرای تعیین شده تاکنون به این شرح است:
•    استفن بارکلی وزیر برگزیت
•    بن والاس وزیر دفاع  
•    تراس لیز وزیر تجارت بین الملل 
پس از کناره گیری «ترزا می» از قدرت، بوریس جانسون دیروز در انتخابات درونی حزب محافظه کار پیروز و کرسی نخست وزیری انگلیس را تصاحب کرد. او توانست با کسب با کسب ۶۶ درصد آراء اعضاء عمومی حزب محافظه کار، رقیب اصلی خود جرمی هانت (وزیر امور خارجه اسبق انگلیس) را شکست دهد.
او ساعتی پیش به دیدار ملکه انگلیس رفت تا حکم تنفیذ نخست وزیری و کلید خانه شماره ۱۰ داونینگ استریت (محل استقرار نخست وزیر) را دریافت کند. در این فاصله شماری از اعضاء کابینه «ترزا می» از مقام کناره گیری کردند.
رسانه ها از تردد سیاستمداران انگلیس به داخل دفتر نخست وزیری خبر می دهند و به نظر می رسد روند انتصاب وزرا تا پایان امشب به وقت محلی ادامه پیدا کند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند