کدخبر: ۲۹۶۵۰۰ لینک کوتاه

مشاور علی لاریجانی: گام چهارم ایران روز تشییع جنازه برجام است

اقتصادنیوز: مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: قبل خروج آمریکا از برجام وقتی اسم کشورهای پرطمطراق اروپایی همچون انگلیس، فرانسه و آلمان مطرح می شد، فکر می کردیم پشت این اسامی غنایی از مدیریت و اعتبار وجود دارد اما بعد خروج آمریکا از برجام، آنها نشان دادند که بسیار بزدل هستند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نامه نیوز، کمیسیون مشترک برجام به درخواست فرانسه، انگلیس، آلمان و ایران، روز گذشته در وین برگزار شد. سیدعباس عراقچی معاون وزیر خارجه به نمایندگی از ایران در آن نشست حضور یافت و دیدگاه های ایران را به اطلاع طرف های مقابل رساند.

او پس پایان نشست به میان خبرنگاران آمد و گفت « بررسی عملیاتی شدن کاهش تعهدات هسته‌ای و توقیف نفتکشی ایران در جبل الطارق از جمله موضوعات در دستورکار نشست بود. جو نشست سازنده بود. تمامی مشکلات‌مان حل و فصل نشد اما تعهدات زیادی داده شد. البته ایران به کاهش تعهدات تا برآورده شدن خواسته‌هایش ادامه می‌دهد.»

ایران به روند کاهش تعهدات خود ادامه می دهد

منصور حقیقت پور درباره میزان نتیجه بخش بودن دومین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین به نامه نیوز گفت: از فحوای صحبت های آقای عراقچی بر می آید که می تواند مذاکرات مفید باشد. البته ایران به روند کاهش تعهدات خود ادامه می دهد چون در گذشته نیز توافقات خوبی در برجام به وجود آمد اما در اجرا طرف های مقابل تعهدات شان را عملیاتی نکردند.

نباید دلمان را به واژگان زیبای دیپلماتیک روی کاغذ خوش کنیم

وی افزود: زیبایی کلمات و واژگان دیپلماتیک که روی کاغذ می آید وقتی قشنگ و خوب است که اجرایی شوند. ما دیگر نباید دلمان را به چنین عبارتهایی خوش کنیم. اگر اروپایی ها به تعهدات خود عمل کردند ایران نیز روند همکاری خود را در قالب برجام ادامه می دهد اما درصورتی که عبارات فقط روی کاغذ بمانند و اجرایی نشوند ما نیز قطعا مرحله سوم کاهش تعهدات خود را طبق اعلام مسئولان جمهوری اسلامی عملیاتی می کنیم.

در گام چهارم، اروپایی باید بیایند، زیر جنازه برجام را بگیرند و آن را خاک کنند

نایب رئیس کمیسیون ویژه برجام مجلس نهم یادآور شد: با توجه به صبر جمهوری اسلامی باید دید اروپایی ها چه گام های عملی برای حفظ برجام برمی دارند. تا زمان اجرای مرحله سوم کاهش تعهدات ایران 50 روز زمان باقی است، اگر بخواهیم منتظر گام چهارم هم بمانیم 110 روز می شود. اما در گام چهارم دیگر باید برجام را تشییع جنازه کرد. یعنی آقایان اروپایی باید بیایند، زیر جنازه برجام را بگیرند و آن را خاک کنند.

وی درباره میزان جدیت اروپایی ها برای حفظ برجام ادامه داد: اروپایی ها جدی هستند ولی نمی دانستیم اینقدر بی‌عُرضه هستند. در لفظ و صحبت و مذاکرات اقدامات آمریکایی ها را منکوب و رد می کنند ولی پای اجرا که می رسد نمی توانند خلاءهای خروج آمریکا از برجام را پر کنند چون می ترسند.

اروپایی ها بزدل هستند بی خود نبود که هیتلر با تلاش مختصری اروپا را فتح کرد

مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: قبل خروج آمریکا از برجام وقتی اسم کشورهای پرطمطراق اروپایی همچون انگلیس، فرانسه و آلمان مطرح می شد، فکر می کردیم پشت این اسامی غنایی از مدیریت و اعتبار وجود دارد اما بعد خروج آمریکا از برجام، آنها نشان دادند که بسیار بزدل هستند. بی‌خود نبود که هیتلر با یک تلاش مختصر توانست همه این کشورها را اشغال کند چون اراده ندارند.

وی افزود: همین الان مقامات آمریکایی، فرانسوی ها را تحقیر می کنند، در مقابل فرانسوی ها نمی توانند یک هزارم دفاعی را که ایران از شخصیت خود می کند، مقابل آمریکایی ها از خود بروز و ظهور دهند.

حقیقت پور درباره تلاش انگلیس برای تشکیل ائتلاف اروپایی در خلیج فارس و دریای عمان گفت: انگلیسی ها دارند هزینه حضور خود در منطقه و تنگه هرمز بالا می برند. البته این اتفاق به نفع ایران است. قدر مسلم این ائتلاف شکل نخواهد گرفت. در مجموع انگلیس چاره ای ندارد جز اینکه آقایی و سروری جمهوری اسلامی در منطقه را بپذیرد.

 

این مطلب برایم مفید است