کدخبر: ۲۹۶۶۰۸ لینک کوتاه

آلمان: برای حفظ برجام با انگلیس و فرانسه همکاری می‌کنیم

اقتصادنیوز؛ «اولاف شولاز»، معاون صدراعظم آلمان سه‌شنبه گفته کشورش در حال همکاری نزدیک با انگلیس و فرانسه برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «اولاف شولاز»، معاون صدراعظم آلمان روز سه‌شنبه گفته کشورش در حال همکاری نزدیک با انگلیس و فرانسه به منظور حفظ توافق هسته‌ای برجام است. 

کشورهای اروپایی بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام وعده دادند با تضمین منافع اقتصادی ایران زمینه‌های ادامه پایبندی ایران به این توافق را فراهم آورند. مقام‌های ایران می‌گویند این کشورها علی‌رغم ایستادگی‌های لفظی و سیاسی در برابر اقدام آمریکا هیچ اقدام عملی برای محقق کردن این وعده‌ها صورت نداده‌اند. 

جمهوری اسلامی ایران بعد از خروج آمریکا از برجام یک سال «صبر راهبردی» را در دستور کار قرار داد و به طرف‌های توافق هسته‌ای به ویژه کشورهای اروپایی که وعده جبران خروج آمریکا را می‌دادند مهلت داد به تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای عمل کنند. 

با گذشت یک سال و محقق نشدن وعده‌های اروپا، شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه‌ای روز ۱۸ اردیبهشت‌ماه به طرف‌های توافق هشدار داد در صورتی که ظرف ۶۰ روز به تعهدات خود در زمینه‌های نفتی و بانکی عمل نکنند ایران طبق مفاد برجام، از تعهدات خود ذیل این توافق خواهد کاست. 

جمهوری اسلامی ایران تا کنون در دو گام از تعهدات خود کاسته و از روز یکشنبه (۱۶ تیرماه) یک ضرب‌الاجل ۶۰ روزه دیگر برای محقق شدن تعهدات سایر طرف‌ها صادر کرده است. تهران گفته در صورتی که تغییری در وضعیت ایجاد نشود از ۶۰ روز دیگر گام سوم را اجرایی خواهد کرد. 

شولاز در بخش دیگری از سخنانش گفته که آلمان باید تمامی اقدامات ممکن را برای کاستن از تنش‌ها در خلیج فارس انجام دهد. 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند