کدخبر: ۲۹۶۷۷۲ لینک کوتاه

نائب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس عنوان کرد:

غارتگران بیت المال با برخورد جدی مواجه می شوند

اقتصادنیوز :نائب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شوارای اسلامی بر برخورد جدی با غارتگران بیت المال و بازگشت تمام آنچه توسط این افراد به یغما رفته، تأکید کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، امیر خجسته شامگاه چهارشنبه در حاشیه نشست با مدیران سازمان منطقه آزاد اروند در جمع خبرنگاران افزود: امروز توفیق حاصل شد تا به همراه هیئتی از کمیسیون اصل ۹۰ در خدمت مردم خوب استان خوزستان باشیم، نکات مورد توجه در این سفر مبتنی بر گزارش هایی بود که از قبل به این کمیسیون رسیده بود و ما این موارد را مورد بررسی قرار داده و به آن ورود کردیم که از جمله آن می توان به مواردی در بندر امام  خمینی(ره) اشاره کرد.

وی با اشاره به ورود کالا از طریق بندر امام خمینی(ره) به کشور، اظهار کرد: از فروردین ماه سال ۹۷ تا اردیبهشت ماه امسال حدود ۲۰ میلیارد دلار ارز برای خرید کالاهای اساسی اختصاص داده شد که برای این منظور ۱۰ هزار شرکت به آن ورود کردند و از این تعداد حدود یک هزار و ۷۰۰ شرکت آن طبق بررسی واحد حسابرسی مشخص شد که دارای صورت حساب مالی نیستند لذا ما نیز به این موضوع ورود کردیم.

نائب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تصریح کرد: حدود ۳۶۰ شرکت در مدت زمان ۷۰ روز خلق شده بودند که اینها را نیز تحت بررسی قرار دادیم، به طور کلی حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد از موارد مربوط به کالاهای اساسی در بندر امام مورد بررسی قرار گرفت.

خجسته یادآور شد: ما به طور جدی به دنبال تعیین تکلیف موارد هستیم تا مشخص شود که چرا ارزهایی که باید در قالب کالاهای اساسی به دست مردم می رسیده، نرسیده و یکسری از کالاها هم مانند گوشت که وارد شده اما به دست مردم نرسیده نیز از طریق دادگاه تحت بررسی است.

وی گفت: متاسفانه برخی از کالاهای وارده همچون گل، عینک دودی و غیره که با نام عنوان کالای اساسی وارد شده اند اصلا کالای اساسی و مورد نیاز مردم نیستند که این موارد نیز تحت پیگیری است، اگر چه رئیس جمهور به موضوع ورود و ماموریتی در این باره به چهار وزارت خانه داد اما این اتفاق دیر افتاد لذا ما باید در اسرع وقت موارد مربوط به کالاهای اساسی را بررسی و تعیین تکلیف کنیم، کسانی که سرمایه ملت را به خارج از کشور بردند، ثبت سفارش کردند و پول را وارد نکردند و یا وارد کرده اند اما به نحوی دیگر اعمال شده و کالای اساسی به دست مردم نرسیده این به حداقل رسیده ات.

وی افزود: در ارزیابی های انجام شده به این نتیجه رسیدم که حدود ۳۰ درصد این کالاها به دست مردم رسیده و مابقی آن مشخص نیست کجا رفته است لذا ما پیگیری این موارد هستیم تا تعیین تکلیف کنیم، ۱۰ هزار شرکت یاد شده یکی پس از دیگری در کمیسیون اصل ۹۰ مورد بررسی قرار می گیرند و افراد تعیین تکلیف می شوند.

نائب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اظهار کرد: اگر امروز شاهد آنیم که در بندر امام به طور مرتب کشتی حامل کالاهای اساسی وارد می شود و این موضوع نیز رو به افزایش است به دلیل آنست که شرکت هایی که ارز را به نرخ دولتی گرفتند متوجه ورود جدی کمیسیون اصل ۹۰ به مسئله شده اند لذا به سرعت دست به کار شده اند و شروع به ورود کالاهای اساسی کرده اند، ای کاش از قبل دستگاه های نظارتی به این موضوع ورود پیدا می کردند، ای کاش 4 وزیر مرتبط در این امر از قبل رسیدگی می کردند و نمی گذاشتند امروز مردم تحت بدترین فشارهای ناشی از تحریم ها و اقدامات این چنین قرار بگیرند و یک عده اینگونه خون ملت را بمکند.

خجسته با تاکید بر پیگیری و تعیین تکلیف موارد ذکر شده تصریح کرد: به طور قطع آنچه را که از حق این مردم خورده اند از حلقوم آنها بیرون می کشیم، هیچی پولی در این وادی گم نشده است پول ها دست عده ای است که بر اساس تبانی، باند و رانت پول ها را به غارت برده اند و اینها را ما پیگیری و به بیت المال باز می گردانیم و به طور حتم تا اتمام کامل کار، آن را ادامه می دهیم.

وی یاد آور شد: تمامی موارد مشخص و جایگاه ها مشخص است دستگاهای نظارتی ما اینها را می دانند، ما در کمیسیون اصل ۹۰ در تلاش برای تعیین تکلیف تمامی موارد هستیم و همه اینها بازگردانده می شوند، در حالی که ما در شرایط سخت تحریم هستیم چرا نظارت به خوبی انجام نمی شود، چرا باید موارد اینگونه رها شوند تا شاهد چنین وضعیتی باشیم که عده ای نور چشمی و دانه درشت اینگونه به غارت بیت المال بپردازند، به طور حتم با همکاری قوه قضائیه با آنان برخورد می شود.

وی گفت: عده ای گوشت با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان وارد کشور کرده اند و رفته اند در بازار آزاد فروخته اند، اگر دستگاه های نظارتی کارشان را به درستی انجام می دادند این وضعیت بروز نمی کرد؛ باید برخورد و کمک کنیم تا وضعیت به نحو مطلوبی برسد.

خجسته افزود: در بحث نظارت مجلس آنکه ما در کمیسیون اصل ۹۰ وقتی گزارشی  می رسد به طور سریع به آن ورود می کنیم، بنده ۲ سال است که به بانک مرکزی، وزیر اقتصاد و سایر وزاء گفته ام که لیست کالاهای اساسی را به ما ارائه دهید تا اینکه اخیرا توانستیم این لیست را از آنان بگیریم و البته خودشان موارد تخلف را نیز افشا کردند و ما نیز ورود کردیم، به طور حتم اگر ورود نمی شد کار به شکلی دیگر بود.

نائب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اظهار کرد: کمیسیون اصل ۹۰ با سه قوا سر و کار دارد و می تواند با ورودش بسیاری از موارد را دنبال و تعیین تکلیف کند، پس از صحبتهای وزیر بهداشت رئیس جمهور نیز به ۴ وزیر دستوراتی را دادند که ای کاش این ۴ وزیر از روز اول وظیفه ذاتیشان را انجام می دادند تا امروز این بلا بر سر مردم نمی آمد که یک عده بیت االمال را غارت کنند آنهم در شرایط سخت تحریم، ارز دولتی را در خارج از کشور به نرخ آزاد بفروشند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند