کدخبر: ۲۹۹۶۰۴ لینک کوتاه

تخت سلیمان با همکاری هئیت آلمانی مرمت می‌شود

اقتصادنیوز: مدیرپایگاه مجموعه جهانی تخت سلیمان تکاب از مرمت ایوان غربی مجموعه جهانی تخت سلیمان تکاب با همکاری هئیت آلمانی خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، مظفر عباس زاده با بیان اینکه این اقدام در قالب طرح سه ساله در دست اجراست افزود: امسال با مشارکت هئیت آلمانی مرمت و صیانت از ایوان غربی این اثر تاریخی در حال انجام است.

وی با بیان اینکه این هئیت به صورت توافقنامه در طول سه سال در بخش های مختلف تخت سلیمان تکاب انجام می شود گفت: با توجه به اینکه در فصل کاری مرمت این طرح قرار داریم نیازمند مشارکت و همراهی گردشگران هستیم.

عباس زاده با گلایه از عدم تخصیص مناسب اعتبارات برای صیانت و نگهداری از این اثر تاریخی افزود: امسال تاکنون بودجه مشخصی برای نگهداری این اثر تاریخی اختصاص نیافته است.

مدیرپایگاه مجموعه جهانی تخت سلیمان تکاب با تاکید بر لزوم مرمت و بازسازی اثر جهانی تخت سلیمان تکاب عنوان کرد: منتظر شهریور ماه هستیم تا اعتبارات مشخصی برای مرمت این اثر تاریخی اختصاص یابد.

عباس زاده با اشاره به اینکه این مجموعه هر سال میزبان هزاران گردشگر خارجی و داخلی است افزود: در طول تیر ماه سال جاری ۱۰ هزار و ۹۴ گردشگر از بناها و آثار معماری مجموعه میراث فرهنگی و گردشگری تخت سلیمان و یک هزار و ۱۵۶ گردشگر نیز از "کوه میان تهی زندان سلیمان"  بازدید کردند.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت سلیمان تکاب گفت: این گردشگران از کشورهای آلمان، ایتالیا، سوئیس، ژاپن و فرانسه برای دیدن مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان به شهرستان تکاب سفر کردند.

مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان تکاب در دوره های مختلف تاریخی محل سکونت اشکانیان، ساسانیان و ایلخانیان بود؛ قلعه تاریخی تخت سلیمان که در جنوب شرقی آذربایجان غربی و در ۴۵ کیلومتری شهر تکاب واقع شده از دوره ساسانیان باقی مانده است و با بخش های مختلف همچون تالار ستون دار، ایوان خسرو، دروازه ها و دیوارهای مستحکم از بناهای مهم تاریخی جهان به شمار می رود.

این مجموعه میراث فرهنگی با دریاچه ای اسرار آمیز در وسط بقایای تاریخی آن در سال ۱۳۸۲ به عنوان چهارمین اثر ملی کشور در فهرست آثار جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسید.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند