کدخبر: ۲۹۹۷۷۱ لینک کوتاه

عقب‌نشینی محسوس آمریکا از متهم کردن ایران به نقض پیمان «ان‌پی‌تی»

اقتصادنیوز: وزارت خارجه آمریکا در گزارشی که در اختیار نمایندگان کنگره و رسانه‌ها قرار گرفت، از موضع اولیه ادعایی خود مبنی بر نقض مفاد «ان‌پی‌تی» توسط ایران عقب‌نشینی کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، ای‌بی‌سی نیوز نوشت، با توجه به نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و عدم تمایل دولت این کشور به ارائه آمار توسط سازمان‌های نظارتی در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران، در گزارش ارائه شده توسط وزارت خارجه آمریکا به کنگره این کشور لحن آرام‌تری در مورد فعالیت‌های‌های هسته ای ایران در پیش گرفته شده است.

در گزارشی که در این هفته به صورت رسمی در اختیار نمایندگان کنگره و رسانه‌ها قرار گرفت از تبعیت ایران از تعهدات خود در چارچوب برجام خبر داده شده است.

در این گزارش که هرساله  توسط اداره منع گسترش سلاح های کشتار جمعی وزارت خارجه آمریکا منتشر می‌شود، بر عدم تخطی ایران از تعهدات خود تاکید شده است.

پیش از این برخی سازمان‌های امنیتی آمریکا مدعی تخطی ایران از بندهای دو و سه پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای شده بودند.

گزارش منابع آگاه در وزارت خارجه آمریکا حاکی از عدم ارائه واقعیت مساله به کنگره آمریکا به دلایل حفظ شان واشنگتن در برابر تاثیر گذاری سیاست فشار حداکثری آمریکا است.

آنچه که مشخص است، عدم رضایت شورای امنیت ملی آمریکا برای ارائه گزارش با لحن نرم‌تر به کنگره آمریکا بوده است به طوری که این مجادله بین این شورا و وزارت خارجه باعث تعویق ارائه این گزارش به کنگره آمریکا شده است.

آنچه که تا کنون مشخص نشده این است که این اسناد محرمانه که مدعی تخطی ایران از «ان‌پی‌تی» بود، بر اساس اسناد کدام گزارش معتبر بین‌المللی تهیه شده است چرا که گزارش‌های متعدد آژانس بین المللی اتمی بارها بر عدم تخطی ایران از برجام و «ان پی تی» خبر داده است.

از طرفی ظاهرا آمریکا با فشار افکار عمومی نسبت به خروج یکطرفه از برجام روبه‌رو است تا جایی که قصد دارد تمام آمار و ارقام را به نفع خود در جهت کمپین تبلیغاتی فشار حداکثری تغییر دهد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند