کدخبر: ۳۰۰۹۲۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

هشدار کم‌سابقه عمران‌خان؛

سایه تهدید رویارویی هسته‌ای بر شبه قاره هند

نخست وزیر پاکستان مذاکره با هند را به لغو تصمیم دهلی‌نو درباره وضعیت کشمیر مشروط کرد و هشدار داد: سایه تهدید رویارویی هسته‌ای بر شبه قاره سنگینی می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، 'عمران خان' در مقاله‌ای که در روزنامه نیویورک تایمز روز پنجشنبه منتشر شد، آنچه را که رویکرد تهاجمی دولت هند در قبال مردم مسلمان کشمیر خواند، مورد انتقاد قرار داد.وی افزود: بی تفاوتی جهان نسبت به عدم ثبات و آرامش در کشمیر نتایج خطرناکی به دنبال دارد در حالی که تداوم وضعیت بحرانی کشمیر، باعث افزایش تهدید جنگ هسته‌ای میان هند و پاکستان شده است.

نخست وزیر پاکستان اظهار کرد: دو رقیب هسته‌ای شبه قاره (پاکستان و هند) مقابل یکدیگر قرار گرفته و احتمال رویارویی نظامی میان دو کشور بالا رفته است بنابراین اگر جامعه جهانی جلوی تهاجم هند علیه کشمیری‌ها را نگیرد،این وضعیت پیامدهای خطرناکی به دنبال خواهد داشت.

وی افزود: ضرورت دارد که جامعه بین الملل فراتر از مزایای معیشتی و تجاری فکر کند در غیر این صورت ممکن است وضعیتی همانند جنگ جهانی دوم به وجود آید اما این بار تهدید جنگ هسته‌ای در میان است.

نخست وزیر پاکستان تاکید کرد: اسلام آباد و دهلی نو باید با در نظر گرفتن تهدید رویارویی در شبه قاره، باید از نقطه صفر مذاکرات دوجانبه درباره کشمیر و سایر مسائل راهبردی و تجاری را آغاز کنند.وی گفت: هر زمان که دولت نارندرا مودی نخست وزیر هند تصمیم‌ خود مبنی بر لغو خودمختاری منطقه جامو و کشمیر را پس بگیرد و اقدام به لغو حکومت نظامی و سایر محدودیت‌ها در کشمیر کند، اسلام آباد نیز پای میز مذاکره با دهلی خواهد نشست.

عمران خان افزود: مذاکره با هند درباره کشمیر باید با حضور همه نیروهای سیاسی کشمیر انجام شود و پاکستان نیز طرح هایی در این خصوص در اختیار دارد که بیشتر بر احترام به خواسته‌های مردم‌کشمیر و حل این مناقشه براساس قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل تمرکز دارد.

همزمان با تشدید اوضاع کشمیر که باعث صف آرایی مجدد پاکستان و هند برای چندمین بار طی ماه های اخیر شده، بسیاری از کشورهای جهان و نهادهای بین المللی از جمله اندیشکده ها ضمن هشدار جدی نسبت به بالا رفتن امکان رویارویی میان رقبای هسته ای در جنوب آسیا، بر ضرورت ازسرگیری مذاکرات میان اسلام آباد و دهلی نو تاکید دارند.

دولت هند چهاردهم مردادماه امسال از تصمیم این کشور برای لغو خودمختاری نسبی و اختیارات ویژه منطقه جامو و کشمیر خبر داد.طبق اصل 370 قانون اساسی هند، این منطقه به جز در مسائل دفاعی و امور خارجی، در سایر موارد از اختیارات خاص برخوردار بوده است.

پس از تصمیم دولت هند تنش ها میان دهلی نو و اسلام آباد بر سر کشمیر تشدید شد و متعاقب آن پاکستان ضمن مخالفت با اقدام هند، روابط خود را با این کشور به حداقل رساند.

پس از استقلال هند و پاکستان از انگلیس در سال 1326 تاکنون منطقه کشمیر همواره صحنه جنگ‌ها و درگیری‌های مرزی بوده است. مهاراجه کشمیر در آن زمان از پیوستن به پاکستان یا هند خودداری کرد. از آن دوره تا کنون هر دو کشور کوشیده‌اند این منطقه را به خاک خود ملحق کنند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند