کدخبر: ۳۰۲۱۳۴ لینک کوتاه

نخست وزیر عراق با سه سفیر اروپایی درباره اوضاع منطقه رایزنی کرد

اقتصادنیوز: نخست وزیر عراق با سه سفیر اروپایی مامور در بغداد، دیدار و در خصوص مسائل دو جانبه و نیز منطقه ای گفتگو کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، دفتر نخست وزیر عراق عصر شنبه در بیانیه ای اعلام کرد که عادل عبدالمهدی امروز با سفرای کشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان در بغداد درباره روابط دوجانبه، مسائل منطقه از جمله موضوع هسته ای بحث و تبادل نظر کرد.

در این بیانیه آمده است: روابط دوجانبه عراق با کشورهای اتحادیه اروپا در حوزه های اقتصادی، افزایش مشارکت شرکت های اروپایی در حوزه سرمایه گذاری و بازسازی و ایجاد شغل در عراق و کمک به بغداد در زمینه تقویت نیروهای مسلح و همکاری در زمینه تروریسم  در این دیدار بررسی شد. 

بر اساس این بیانیه، رایزنی در خصوص آخرین تحولات منطقه، همکاری و هماهنگی در مسائل مورد اهتمام دو طرف بویژه موضوع هسته ای و تاکید بر موضع مشترک در خصوص تلاش برای کاهش تنش در منطقه و جهان و دور نگهداشتن آن از  خطرات  از طریق رسیدن به راه حل های مسالمت آمیز از دیگر محورهای مطرح شده در این دیدار بوده است.

این چندین بار در ماههای اخیر  است که نخست وزیر عراق با سفیر این سه کشور اروپایی که نقش عمده را در پیشبرد سیاست های اتحادیه اروپا دارند دیدار و گفتگو می کند.

علاوه بر مسائل منطقه و دوجانبه، عراق با هدف ایجاد توازن در روابط خارجی خود، رویکرد تقویت روابط با شرق (روسیه و چین) و نیز اتحادیه اروپا را در دستور کار دارد.

عبدالمهدی همچنین بارها با اشاره به این که هر گونه بحرانی درمنطقه بر عراق آثار سوء خواهد داشت، بر تلاش دولتش  برای رایزنی ها در سطوح مختلف منطقه ای و بین المللی برای کاهش تنش ها تاکید کرده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند