کدخبر: ۳۰۲۷۴۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
میرزایی: باید انتظارمان از اروپا واقع‌بینانه باشد/ نمی‌توانند تعهدات آمریکا را در برجام اجرا کنند

میرزایی: باید انتظارمان از اروپا واقع‌بینانه باشد/ نمی‌توانند تعهدات آمریکا را در برجام اجرا کنند

اقتصادنیوز: رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: اروپایی ها این توان را دارند که مانع شکل گیری اجماع بین المللی علیه ایران شوند اما اینکه انتظار داشته باشیم که اروپا بتواند وعده هایی که آمریکا در برجام داده است را اجرایی کند بعید بنظر می رسد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، جلال میرزایی با اشاره به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه آلمان در رابطه با اینکه اگر ایران نخواهد اروپا به تنهایی نمی‌تواند برجام را حفظ کند، گفت: ایران از ابتدا تمام تلاش خود را برای حفظ برجام به کار گرفت و در یکسال اخیر و بعد از خروج آمریکا از برجام به اروپا فرصت داد تا در راستای اجرای تعهدات خود گام بردارد و اروپایی ها نیز تلاش خود را به کار گرفتند تا تعهدات برجامی خود را اجرا کنند.

وی در ادامه اظهار کرد: اما واقعیت این است که اجرایی شدن تعهدات برجامی از توان اروپایی ها خارج است و در عمل نیز آن ها با محدودیت هایی روبه رو هستند. اروپایی ها از لحاظ سیاسی می توانند حامی جمهوری اسلامی بوده و یک دلگرمی برای سایر کشورها برای ادامه همکاری های خود با ایران باشند اما از همان روزی که آمریکا از برجام خارج شد برای مسئولان ما روشن بود که اروپایی ها توان اجرایی کردن تمام تعهدات برجام را ندارند.

نماینده مردم ایلام در مجلس تصریح کرد: می توان در قبال ناتوانی اروپایی ها در اجرای تعهدات برجامی دو واکنش نشان داد. اول اینکه بدون توجه به منافع ملی به اروپا پشت کرده و راه خود را پیش بگیریم و یا اینک به واقعیت های جامعه بین الملل توجه کرده و به دنبال آسیب شناسی و پیدا کردن راه حلی برای برون رفت از وضع کنونی باشیم.

وی در ادامه تاکید کرد: باید به دیپلماسی میدان دهیم و سر هر مسئله فورا انگشت را به سمت وزارت خارجه و دیپلماسی نگیریم. اروپایی ها این توان را دارند که مانع شکل گیری اجماع بین المللی علیه ایران شوند اما اینکه انتظار داشته باشیم که اروپا بتواند وعده هایی که آمریکا در برجام داده است را اجرایی کند بعید بنظر می رسد. توقع ما از اروپا نیز باید مبتنی بر واقعیت های بین المللی باشد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند