کدخبر: ۳۰۳۴۶۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
شیرین هانتر: ترامپ احتیاجی به عکس با روحانی ندارد/ امکان یک توافق محدود نیز وجود دارد اما...

شیرین هانتر: ترامپ احتیاجی به عکس با روحانی ندارد/ امکان یک توافق محدود نیز وجود دارد اما...

اقتصادنیوز: استاد دانشگاه جورج تاون آمریکا گفت: ایران هیچ منفعتی از برجام نبرده است؛ بنابراین ایران اگر از برجام خارج شود، قابل فهم است. در عین حال خروج از آن نه‌تنها به بهبود وضع فعلی کمکی نمی‌کند بلکه می‌تواند اوضاع را بدتر کند. البته امکان نوعی توافق محدود نیز وجود دارد اما من شانس آن را زیاد نمی‌بینیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نامه‌نیوز، مناسبات ایران و کشورهای غربی آرام‌‎آرام وارد فاز جدیدی می‌شود زیرا در صورت عدم اجرای تعهدات برجامی توسط کشورهای اروپایی و در شرایطی که آمریکا به صورت یک‌جانبه از برجام خارج شده است، این احتمال وجود دارد که ایران در گام سوم و چهارم خروج از برجام به‌طور کامل از برجام خارج شود. در این میان برخی معتقدند که مذاکرات اخیر ایران و فرانسه ممکن است منجر به احیای نسبی برجام شود اما پروفسور شیرین هانتر، استاد دانشگاه جورج تاون آمریکا باور دارد که بازگشت برجام چندان محتمل نیست. «نامه‌نیوز» برای بررسی ابعاد مذاکرات ایران با فرانسه و آینده برجام ساعتی را با این استاد دانشگاه به گفت‌وگو نشست که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

آیا مذاکرات ایران و فرانسه می‌تواند منجر به احیای برجام شود؟ این مذاکرات را چه‌طور ارزیابی می‌کنید؟

اگر فرانسه بتواند ترامپ را قانع کند که امتیاز قابل توجهی به ایران بدهد، مانند لغو قسمت عمده تحریم‌های نفتی در آن صورت برجام از خطر مرگ قطعی رها می‌شود اما به نظر من بازگشت کامل به برجام امکان زیادی ندارد. ترامپ  می‌خواهد برجامِ خود را داشته باشد و بگوید که من و نه اوباما مشکل هسته‌ای ایران را حل کردم.

آیا ترامپ حاضر است بدون دیدار با رئیس‌جمهور ایران تن به مصالحه‌ای جدید بدهد یا همچنان برای مصرف انتخاباتی احتیاج به عکس با حسن روحانی دارد؟

آمریکا می‌خواهد با ایران مصالحه کند اما براساس خواسته‌های خود. مصالحه هسته‌ای فقط یکی از مشکلات بین ایران و آمریکا محسوب می‌شود. مسئله اصلی مربوط به خاورمیانه و به خصوص مسئله فلسطین است که شاید از مسئله هسته‌ای هم مهم‌تر باشد. موضوع این است که آیا ایران حاضر به تجدیدنظر درباره مسئله منطقه‌ای می‌شود یا نه؟ البته همیشه این امکان وجود دارد که دو طرف درباره مسئله هسته‌ای به یک تعامل برسند و باقی مسائل را به مذاکرات بعدی موکول کنند. ترامپ احتیاجی به عکس با روحانی ندارد؛ البته چنین اتفاقی مفید خواهد بود ولی در سرنوشت انتخابات آمریکا تعیین‌کننده نیست و وضع ترامپ را وضعیت اقتصادی آمریکا تعیین می‌کند. به نظر من ایران نباید تأثیر ملاقات با روحانی را در انتخابات آمریکا بیش از حد مهم قلمداد کند.

چرا نقش میانجی‌گری میان ایران و آمریکا به ژاپن سپرده نشد؛ عدم تمایل آمریکا بود یا ایران؟

اولا ژاپن جزو امضاکنندگان برجام نبود. ثانیا ژاپن مشکلات زیادی در آسیا دارد و هنوز برای امنیت خود به واشنگتن نیاز دارد؛ بنابراین به نظر من شاید این ژاپن بود که نخواست وارد این موضوع شود زیرا هر موضعی که اتخاذ می‌کرد، احتمالا به روابطش با یک طرف ماجرا یعنی ایران یا آمریکا لطمه وارد می‌کرد.

تصور می‌کنید آیا ایران با گام چهارم از برجام خارج می‌شود یا آنکه در نهایت اتفاقی میان طرفین می‌افتد؟

پیش‌بینی این امر مشکل است. ایران هیچ‌منفعتی از برجام نبرده است؛ بنابراین ایران اگر از برجام خارج شود، قابل فهم است. در عین حال خروج از آن نه‌تنها به بهبود وضع فعلی کمکی نمی‌کند بلکه می‌تواند اوضاع را بدتر کند. البته امکان نوعی توافق محدود نیز وجود دارد اما من شانس آن را زیاد نمی‌بینیم. خروج ایران از برجام جان تازه‌ای به تندروهای آمریکا، اسرائیل و عربستان می‌بخشد. حقیقت این است که ایران گزینه‌های خوبی ندارد. به نظر من مشکلات ایران جز یا یک تجدیدنظر کلی در اولویت‌های سیاست‌های خارجی قابل حل نیست.

آیا فریز در برابر فریز که نمونه آن در توافق ژنو 3 تجربه شده است، می‌تواند مدل مناسبی برای گذر از وضعیت فعلی باشد؟

انجماد در مقابل انجماد ممکن است اما این مشکل اصلی ایران را حل نمی‌کند و با چنین حالتی همچنان وضعیت اقتصادی ایران نابسمان باقی خواهد ماند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند