کدخبر: ۳۰۴۱۱۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

فهرست مشترک عربی ۱۳ کرسی گرفت؛

شگفتی‌سازان انتخابات اسرائیل صدای اپوزیسیون در کابینه

اقتصادنیوز؛ فهرست مشترک عربی که نماینده ساکنان عرب در سرزمین‌های اشغالی هستند، به ۱۳ کرسی در پارلمان اسرائیل دست یافته‌اند و در صورت تشکیل کابینه احتمالا رهبرمخالفان در کنست باشند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا؛ احزاب عربی اسرائیل بزرگ‌ترین تشکل مخالف در پارلمان این رژیم هستند و در صورت تشکیل کابینه وحدت، رهبری مخالفان را به عهده خواهند گرفت.

فهرست مشترک عربی که نماینده ساکنان عرب در سرزمن‌های اشغالی هستند، از مجموع ۱۲۰ کرسی پارلمان به ۱۳ کرسی دست یافته‌اند که بر این اساس سومین تشکل بزرگ پارلمان پس از حزب راست «لیکود» به ریاست «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی با ۳۱ کرسی و حزب میانه «آبی-سفید» به ریاست «بنی گانتس» با ۳۳ کرسی است.

شانس بالای احزاب عرب برای رهبری مخالفان کنست

 

این نتیجه انتخاباتی، فهرست مشترک عربی را در صورت تشکیل کابینه به رغم بعید بودن آن با توجه به مخالفت گانتس با پیشنهاد نتانیاهو، بزرگ‌ترین تشکل مخالف در پارلمان قرار می‌دهد.  

هیچ حزبی منتسب به اقلیت عرب که نماینده ۲۱ درصد ساکنان سرزمین‌های اشغالی هستند،‌ تا کنون در کابینه رژیم صهیونیستی حضور نداشته‌اند اما اگر «ایمن عوده»، رئیس فهرست مشترک عربی رهبر مخالفان شود،‌ گزارش های ماهانه از دستگاه جاسوسی اسرائیل (موساد) دریافت خواهد کرد و بارهبران کشورهای دیدار کننده از سرزمین‌های اشغالی ملاقات خواهد کرد. 

این وضعیت فرصتی برای بیان شکایت‌های عرب از تبعیض نژادی و نیز فرصت بزرگ‌تری برای احزاب عربی خواهد بود که با احزاب منتسب به اکثریت یهود در اسرائیل اختلاف دارند. 

اعضای عرب کنست بارها خواستار پایان دادن به اشغال اسرائیل در کرانه باختری و نوار غزه و تشکیل دولت فلسطین به پایتختی قدس شرقی و تفکیک شهرک‌های اسرائیلی در کرانه باختری شده‌اند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند