کدخبر: ۳۰۴۳۳۸ لینک کوتاه

دیدار رهبر ائتلاف عربی بارئیس‌ رژیم اسرائیل؛ اعراب برای نخستین‌بار برای اسرائیل نخست‌وزیر تعیین می‌کنند؟

اقتصادنیوز: عوده رهبر لیست مشترک اعراب کنست رژیم اسرائیل روز یکشنبه در یادداشتی در روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» نوشت که نمایندگان عرب کنست تصمیم گرفته‌اند که به حضور «بنیامین نتانیاهو» در پست نخست وزیری این رژیم پایان دهند.

وی همچنین نوشت که لیست مشترک اعراب از قدرت خود برای حمایت از نخست وزیری «بنی گانتز» استفاده خواهد کرد.

لیست مشترک اعراب توانست در انتخابات هفته پیش این رژیم ۱۳ کرسی کنست را بدست بیاورد تا به سومین ائتلاف بزرگ در کنست تبدیل شده و از مهمترین تصمیم گیرندگان نخست وزیر بعدی رژیم اسرائیل باشد.

به نوشته رسانه‌های اسرائیلی، سران این فهرست امروز در جریان رایزنی‌ها برای تشکیل کابینه جدید، رسما به «رئوین ریولین» رئیس جمهور اسرائیل گفته‌اند که از نخست‌وزیری گانتز حمایت می‌کنند. از دهه ۱۹۹۰ تاکنون این اولین بار است که احزاب عربی از یکی از گزینه‌های نخست‌وزیری حمایت می‌کنند.

عوده در ادامه یادداشت خود نوشت که از طرف لیست مشترک اعراب به رئیس اسرائیل توصیه می‌کند که بنی گانتز، رهبر میانه‌گرای آبی و سفید را به عنوان نخست وزیر بعدی انتخاب کند که این اقدام گام مهمی به سوی ایجاد اکثریت مورد نیاز برای جلوگیری از نخست وزیر شدن نتانیاهو برای یک دوره دیگر بوده و پایانی برای دوران سیاسی وی خواهد بود.

در انتخابات هفته پیش در فلسطین اشغالی، ائتلاف آبی و سفید توانست با مجموع ۲۵.۸۱ درصد کل آراء، تعداد ۳۳ کرسی از پارلمان را به خود اختصاص دهد. حزب لیکود به رهبری نتانیاهو نیز با مجموع ۲۵.۰۹ درصد آراء توانست ۳۲ کرسی را در کنست کسب کند.

لیست مشترک اعراب در حالی حمایت خود را از گانتز اعلام می‌کند که «آویگدور لیبرمن» رهبر حزب اسرائیل بیتنا که هشت کرسی در کنست رژیم صهیونیستی دارد، لیست مشترک نمایندگان عرب را دشمن توصیف کرده و گفته که هرگز در دولتی که شامل نمایندگان عرب باشد حضور نخواهد یافت.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند