انتقاد علی مطهری از تعطیلی هشتم ربیع؛ برخی در شب این روز اقداماتی خلاف وحدت اسلامی انجام می‌دهند

کدخبر: 304635
اقتصادنیوز: نماینده مردم تهران در مجلس گفت: تعطیلی روزهایی مانند عاشورا وضعیت متفاوتی دارد، اما تعطیلی روزهایی مانند هشتم ربیع به ضرر کشور و آن مناسبت است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در موافقت با طرح حذف بند (ح) ماده 37 قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور اظهار داشت: تعطیلی روز هشتم ربیع الاول مصادف با شهادت امام حسن عسگری (ع) و آغاز امامت حضرت ولیعصر (عج) است. تعطیل شدن این روز در پایان مجلس نهم به شکل خاصی آغاز و نهایتاً در ابتدای مجلس دهم تصویب شد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: تعطیلی این روز را در بخش اقتصادی احکام دائمی برنامه های توسعه کشور گنجانده اند و نمایندگان متوجه نشدند چه موضوعی را تصویب کرده اند، سپس شورای نگهبان به این دلیل که بار مالی دارد، این موضوع را رد کرد.

وی افزود: در ابتدای مجلس دهم باز هم این موضوع مطرح و درحالی که به مخالفان اجازه صحبت ندادند، تعطیلی این روز تصویب شد و شورای نگهبان را نیز قانع کردند، زیرا به کسی قول داده شده بود که این تعطیلی تصویب شود.

مطهری در تشریح علت مخالفت خود با تعطیلی روز هشتم ربیع الاول اظهار داشت: مشخص نیست که این روز عزاداری است یا جشن، زیرا مصادف با شهادت امام حسن عسکری (ع) و آغاز امامت امام زمان (عج) است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: فلسفه تعطیلی یک روز بزرگداشت آن روز است، اگر بخواهیم یک روز را بزرگ بداریم، بهتر است آن روز تعطیل نباشد تا روزنامه ها، مجلس، وزارتخانه ها، مدارس و دانشگاه ها دایر باشند و بتوانند علت بزرگداشت آن روز را تشریح کنند.

وی افزود: تعطیل کردن این روز منجر به این می شود که برخی به شمال کشور سفر کنند و تعدادی نیز در خانه به استراحت بپردازند، البته تعطیلی روزهایی مانند عاشورا وضعیت متفاوتی دارد، اما تعطیلی روزهایی مانند هشتم ربیع به ضرر کشور و آن مناسبت است.

مطهری ادامه داد: هشتم ربیع الاول که اکنون تعطیلی آن تصویب شده، مجاور با روز نهم ربیع الاول است و عده ای در این شب مراسم هایی را برگزار می کنند که با وحدت اسلامی منافات دارد و اتحاد مسلمانان را به خطر می اندازد، تاکنون هر میزان تلاش شده تا این مراسم کمرنگ شود با تعطیلی روز هشتم ربیع باز هم این مراسم ها پررنگ می شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس بیان کرد: تعطیل کردن یک روز به اقتصاد کشور ضربه می زند، اکنون که ادعای اقتصاد مقاومتی داریم، نباید یک روز را بی جهت تعطیل کنیم. با تعطیل نبودن این روز بهتر می توانیم این روز را بزرگ بداریم.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: از نمایندگان خواهش می کنم به این گزارش رأی مثبت بدهند، زیرا به دلیل قرار گرفتن در قانون احکام دایمی برنامه های توسعه ای کشور نیاز به رأی دو سوم دارد، البته به نظر من تصویب این طرح نیاز به رأی دو سوم ندارد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما