کدخبر: ۳۰۵۱۹۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
جلیلی: یکی از مصادیق آتش به اختیار بودن تشکیل دولت در سایه است

جلیلی: یکی از مصادیق آتش به اختیار بودن تشکیل دولت در سایه است

اقتصادنیوز:سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اینکه رهبر انقلاب فرمودند آتش به اختیار عمل کنید یکی از مصادیقش دولت در سایه و نقش آفرینی آن در راستای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، سعید جلیلی طی سخنانی در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین گفت: یکی از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر تلاش برای تاثیرگذاری مثبت در روند کشور است و معنی دولت در سایه به معنای یک گفتمان و تفکر است که کسی که ادعا و دغدغه دلسوزی برای انقلاب را دارد در برابر مسائل کشور بی تفاوت نباشد.

وی افزود: ممکن است در هر مقطعی بر اساس رای مردم عده ای انتخاب شده و مسئولیتی را به عهده بگیرند اما سوال این است که آیا مثلا ما که موفق به حضور در مناصب قدرت نشدیم باید بنشینیم در گوشه‌ای و منتظر دوره بعدی انتخابات شویم؟

جلیلی با تاکید بر اینکه در بسیاری از موارد ممکن است فرد منتخب مسیر درستی را برگزیده و بپیماید، اظهار کرد: در این صورت وظیفه ما این است که این فرد را مورد حمایت و پشتیبانی قرار دهیم تا اقدامات مثبت او متوقف نشود. حتی اگر این فرد رقیب سیاسی ما نیز باشد. متاسفانه یکی از ایرادات ما این است که کارهای خوبی هم که در کشور شروع می شود با عدم پشتیبانی و حمایت عقیم می ماند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: اگر ببینیم مسیر اشتباه پیش می رود نباید بگوییم چه بهتر که این مسیر توسط رقیب ما انتخاب شده چراکه روزی سر او به سنگ می خورد و اعتبار او در افکار عمومی زیر سوال می رود؛ ما اگر می ببینیم رقیب مان اقدام نادرست انجام می دهد و به او تذکر ندهیم و او را آگاه نکنیم در واقع خیانت کرده ایم.

وی افزود: حالتی دیگر که وجود دارد این است که ما به کمک افرادی که در قدرت هستند برویم و اقداماتی که ممکن است به شکل ناقص از سوی این افراد انجام شده را تکمیل کنیم.

جلیلی تاکید کرد: یکی از مشکلاتی که در کشور وجود دارد این است که به محض اینکه یک فرد از مسئولیتی فارغ می‌شود، دیگر هیچ احساس مسئولیتی نسبت به سمت سابق خود ندارد. در حالی که وظیفه مسئولانی که روزی در قدرت بوده اند این است که نسبت به مسئولیت سابق خود حساسیت داشته باشد.

نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: اینکه رهبر انقلاب فرمودند آتش به اختیار عمل کنید و منتظر دستگاه هایی که دچار اختلال شده اند نمانید یکی از مصادیقش دولت در سایه و نقش آفرینی آن در راستای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی است. این مسئله تکلیف هر فعال سیاسی در کشور است.

وی با بیان اینکه اگر قصد ما واقعا پیشرفت کشور و رفع نواقص موجود است باید سازوکار عملیاتی برای این مهم را نیز داشته باشیم، تاکید کرد: در چنین شرایطی است که ما می‌توانیم صداقت خود را به مردم نشان دهیم.

جلیلی یادآور شد: در همین قضیه برجام وقتی موضوع توافق هسته ای میان ایران و کشورهای ۵ + ۱ مطرح بود ما با مطالعه توافقات صورت گرفته متوجه ایراداتی شدیم. ما همان زمان  نامه ای برای آقای روحانی فرستادیم که رسانه ای نیز نشد و در آن نامه به ایراداتی که در این توافق نامه وجود داشت اشاره کردیم. چرا که وظیفه داشتیم توصیه های خیرخواهانه خود را تقدیم دوستان دولت کنیم. منتها همان زمان برخی دوستان به این مسئله تاکید می‌کردند که به دلیل اقبال عمومی برای شکل گیری توافقی میان ایران و طرف های مقابل ما هیچ موضعی در رابطه با ایراداتی که این توافق نامه دارد نگیریم تا مورد نکوهش افکار عمومی قرار نگیریم.

نماینده رهبر انقلاب در شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: مثلا نگوییم که بر اساس آنچه در این توافق نامه آمده تحریم ها برداشته نخواهد شد. ولی پاسخ بنده به این اظهار نظرات این بود که بالاخره این روند طی خواهد شد و مردم متوجه ایرادات این توافقنامه می شوند و آن زمان به ما می‌گویند که شما که از ایرادات و نواقص موجود در این توافق نامه مطلع بودید چرا همان موقع اظهار نظر نکردید و دولت را از این نواقص مطلع نکردید.

جلیلی گفت: از اردیبهشت ۹۷ که رژیم آمریکا از برجام خارج شد طرف های غربی حاضر نشدند حتی یکبار بگویند که رفتار آمریکا را محکوم می کنند و تا همین امروز سنگین ترین واکنش که نسبت به خروج آمریکا از برجام داشتند این بود که اظهار تاسف عمیق می‌کردند.

وی افزود: از سوی دیگر غربی ها بلافاصله پس از خروج آمریکا از برجام در بیانیه ای ضمن ابراز تاسف از این اقدام آمریکا تاکید کردند که ایران باید به تمامی تعهدات خود ذیل برجام پایبند باشد! کار شکنی غربی ها به همین جا ختم نمی شود. همین کشورهای اروپایی نیز در عمل به هیچ یک از تعهدات برجامی خود به بهانه فشارها و تحریم های این کشور علیه آنها عمل نکردند.

وی با اشاره به انتشار بیانیه سه کشور اروپایی در روزهای اخیر، گفت: این مسیری است که از سوی اروپایی ها در قبال کشورمان دنبال می شود. در این شرایط وقتی شما می بینید که غربی ها مدام در حال تحمیل خواسته های نابجای خود هستند تکلیف ماست که از هر راهی که می توانیم به دولت کمک کنیم تا با اتخاذ راهبرد مناسب از منافع ملی در برابر زیاده خواهی غربی ها حراست کنیم.

وی گفت: امروز می توان با ایجاد یک کار ویژه مشترک بین مردم و دولت بر اساس منویات مقام معظم رهبری در جنگ اقتصادی ایستادگی کرد.

جلیلی در پایان اظهار کرد: در عرصه داخلی نیز باید تلاش کنیم تا اتفاقاتی رخ ندهد که کشور در جنگ اقتصادی موجود متضرر شود. برای مثال ۱۸ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی به گونه‌ای توزیع شده که زمینه فساد را ایجاد کرده است. 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند