ربیعی: روحانی آماده بود با برداشتن تحریم‌ها در نیویورک با ۱+۵ گفتگو کند

کدخبر: 305437
اقتصادنیوز: سخنگوی دولت گفت: آمریکا به گفت‌وگو اشتیاق نشان داده، اما واشنگتن باید بی‌اعتمادی ما به خود را که پس از خروجش از برجام تشدید شده، برطرف کند؛ اما چنین چیزی در رفتار آمریکا دیده نمی شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، نشست خبری هفتگی سخنگوی دولت در ساختمان کوثر مجموعه ریاست جمهوری آغاز شد. در این جلسه به مناسبت روز ناشنوایان، یک نفر صحبت های علی ربیعی را برای ناشنوایان ترجمه کرد. آمریکا برای گفتگو اشتیاق نشان می دهد اما بی اعتمادی را بطرف نمی کند

وی با بزرگداشت مولوی شاعر ایرانی، گرامیداشت روز جهانی ناشنوایان و روز جهانی آتش‌نشانی گفت: از تمام آتش‌نشانان و همه آنهایی که در راه نجات دادن دیگران جان خود را از دست دادند قدردانی و تشکر می‌کنم. امروز از یک آتش‌نشان قدیمی که فرزندش هم آتش‌نشان بوده و در حادثه پلاسکو به شهادت رسیده دعوت کردم که در جلسه حضور داشته‌ باشند. فردا روز جهانی سالمند است، در این روز شعار ما فرصت‌های برابر برای تمام سنین است.

مسئول عدم شکل گیری گفتگو در نیویورک، آمریکا است

ربیعی با اشاره به سفر حسن روحانی به نیویورک برای شرکت در هفت و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت:  آمریکا به گفت‌وگو اشتیاق نشان داده، اما واشنگتن باید بی‌اعتمادی ما به خود را که پس از خروجش از برجام تشدید شده، برطرف کند؛ اما چنین چیزی در رفتار آمریکا دیده نمی شود.

وی با بیان اینکه روحانی آمادگی داشت که با برداشته شدن همه تحریم ها در همان نیویورک با سران ۵+۱ گفت‌وگو کند، تصریح کرد: اما ترامپ با نگه داشتن تحریم ها نشان داد عزمی در این زمینه ندارد. مسئولیت عدم شکل گیری گفت‌وگو در نیویورک مستقیما با آمریکاست، اما هر چند که آنان جرات حرکت به سوی اقدام درست را نداشتند، ولی نشان داده اند که متوجه واقعیت های ایران شده اند و فهمیده اند که تحریم ها اثری بر ایران ندارد. 

اهم اظهارات سخنگوی دولت را در ادامه به نقل از خبرگزاری ها بخوانید؛ 

* اولین دستاورد سفر رئیس‌جمهوری به نیویورک، شکسته شدن فضای روانی و اتهامات علیه ایران بود.  دستاورد دوم ارایه طرح صلح و دوستی از سوی رییس جمهور بود که این طرح امنیت در خلیج فارس را درون‌زا می بییند و هیچ کشوری را برای حضور در این ائتلاف کنار نمی‌گذارد، ضمن اینکه، این طرح علیه هیچ کشوری نیست و به جای رویکرد سلبی رویکرد ایجابی دارد. با اصرار و پیگیری رییس جمهور روشن شد که هیچ مدرکی در خصوص ارتباط ایران با حملات به آرامکو وجود ندارد و سه کشور اروپایی هم حاضر نبوند مسئولیت بیانیه را بر عهده بگیرند.

* صدور غیر مسئولانه بیانیه سه کشور اروپایی با هدف تحت فشار روانی قرار دادن ایران در مذاکرات بود، حال آنکه روحانی به مرکز توجه این جلسه تبدیل شد. 

* اکنون هیچ کشوری نمی‌تواند این طرح را نادیده بگیرد و از امروز آماده مذاکرات جدی‌تر در مورد این طرح هستیم.

* دولت آمریکا به دلایل روشنی مایل به حضور دولت ایران در نیوریک نبود.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما