کدخبر: ۳۰۷۲۹۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
اسرائیلی‌ها می‌گویند ترامپ ما را رها کرده تا به تنهایی با ایران مقابله کنیم

رای الیوم گزارش داد؛

اسرائیلی‌ها می‌گویند ترامپ ما را رها کرده تا به تنهایی با ایران مقابله کنیم

اقتصادنیوز: بسام ابو شریف در رای الیوم نوشت: طرح موضوع استیضاح ترامپ، وی را بر ان داشت تا محاسباتش بویژه در خاورمیانه را تغییر داده و نفع شخصی خود را بر برنامه‌های سابقش، مقدم کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب، در ادامه این مطلب آمده است: اما عقب نشینی‌های ترامپ از مواضع سابقش را می‌توانیم بوضوح در این موارد ببینیم:

۱-سقوط جدی سطح درگیری و تناقض در مورد امنیت دریانوردی در خلیج فارس و تنگه هرمز.

۲-سکوت کاخ سفید در مورد برخی فعالیت‌هایی که سعودی‌ها و کشورهای حاشیه خلیج فارس برای گرفتن نبض در مورد پیشنهاد تهران در خصوص تامین امنیت دریانوردی از طریق توافق دولت‌های خلیج و بدون دخالت دولت‌های خارجی، انجام می‌دهند.

۳-عقب نشینی از پایگاه‌های مشترک ترکی آمریکایی در نوار مرزی شمال سوریه، پس از آنکه ترامپ، موافقت خود را به اردوغان ابلاغ کرد.

۴-اعلام ترامپ در مورد اینکه ایالات متحده هرگز در عملیات نظامی در شمال سوریه دخالت نمی‌کند و حل این مساله را به روسیه، ایران، ترکیه، عراق و کرد‌ها می‌سپارد!

۵-تمرکز روی ژاپن، با تمام انواع فشار، برای امضای توافقی تجاری، با هدف استفاده از آن بعنوان یک دستاور مهم، در استانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا.

۶-تمرکز تلاش‌های دولت آمریکا بر مذاکره با چین؛ برای امضای توافق؛ چرا که این توافق می‌تواند بعنوان شوک بزرگی بوده و آراء بسیاری از تاجران و صاحبان شرکت‌های بزرگ آمریکایی را برای ترامپ به دست آورد.

شکی نیست که ترامپ نمی‌خواهد مسائل مربوط به خلیج فارس، باعث از دست رفتن موقعیت انتخاب دوباره او بعنوان رئیس جمهور شود؛ از این رو، بار‌ها اعلام معامله قرن را به تاخیر انداخته است؛ بویژه آنکه رئیس جمهور ایالات متحده از شکاف‌های داخلی در دولت اسرائیل نیز اگاه است.

مسلّما این شرایط، یک فرصت برای محور مقاومت است و این امکان را برای ان‌ها فراهم می‌کند تا در مسیری حرکت کنند که ترامپ را مجبور به عقب نشینی‌های بیشتر در سیاست‌های خود در خاورمیانه نمایند؛ همین مساله و بویژه چشم پوشی ترامپ از کردها، موجب نگرانی اسرائیل شده است؛ همانطور که این روزها، اغلب رسانه‌های عبری در این باره می‌گویند: «ترامپ اسرائیل را رها کرده است تا به تنهایی با ایران مقابله کند».

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند