سناتور رند پاول: حضور آمریکا در خاورمیانه انگیزه‌ای برای حمله مجدد جهادگرایان به آمریکا است

کدخبر: 307700
اقتصادنیوز؛ رند پاول، سناتور جمهوری‌خواه ایالت کانکتیکات و از چهره‌های نزدیک به دونالد ترامپ گفت: به نظر من حضور نظامیان (آمریکایی) در عربستان سعودی تبدیل به یک آهن ربا برای جهادگرایان دیوانه در سراسر جهان و انگیزه‌بخشی به آنها برای حمله دوباره به آمریکا می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ با گذشت سه روز از تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای اعزام تعداد بیشتری از نظامیان آمریکایی به عربستان سعودی به منظور آنچه که تقویت توان دفاعی این کشور در برابر «تهدیدات ایران» خوانده شده است، «رند پال» سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی  گفت این تصمیم ترامپ با مواضع او در زمینه پایان دادن به حضور نظامی واشنگتن در منطقه غرب آسیا در تناقض است.

«چاک تاد» مجری برنامه «در پیشگاه ملت» شبکه «ان‌بی‌سی» در مصاحبه با «رند پال» سناتور جمهوری‌خواه کنگره، نظر او را درباره تصمیم دولت ترامپ برای اعزام سه هزار نیرو و تجهیزات نظامی تازه آمریکایی به عربستان سعودی  جویا شده است.

این مجری رسانه آمریکایی در این مصاحبه سوال کرد: «رئیس‌جمهور (دونالد ترامپ) طی همن هفته جاری بی سر و صدا، نظامیان بیشتری به عربستان سعودی فرستاده است و ادعا کرده که سعودی‌ها قرار است پول این نظامیان را پرداخت کند. آیا شما مشکلی با این موضوع ندارید که انگار دارد با ارتش آمریکا مانند یک نیروی مزدور برای سعودی‌ها رفتار می‌شود؟»

پال که حامی سرسخت مواضع ترامپ برای «پایان دادن به جنگ‌‎های بی‌پایان آمریکا در خاورمیانه» است، در روزهای اخیر از تصمیم او برای خروج نظامیان آمریکایی از شمال سوریه به شدت دفاع کرده است، اما منتقد حمایت‌های تسلیحاتی واشنگتن از ریاض و ارسال نظامیان آمریکایی به عربستان سعودی بوده است.

نماینده جمهوری‌خواه مردم ایالت کنتاکی در سنای آمریکا که عضو کمیته روابط خارجی این مجلس هم هست، در مصاحبه با ان‌بی‌سی بار دیگر از تصمیم ترامپ درباره شمال سوریه دفاع کرد.


رند پال و چاک تاد (مجری آمریکایی)

رند پال به سوال مجری این شبکه درباره اینکه آیا او مشکلی با رفتار با ارتش آمریکا به عنوان «مزدور سعودی‌ها» ندارد، اینطور جواب داد: «نه من مشکل دارم و اگر من باشم تا زمانی که ما شاهد رفتار بهتر سعودی‌ها نباشیم، اعزام نظامیان و ارسال تسلیحات (آمریکا به عربستان سعودی) را متوقف خواهم کرد».

به نظر این قانونگذار آمریکایی، «تسلیحات ما منحصرا متعلق به مردم آمریکا هستند و ما مادامی که شاهد تغییر رفتار سعودی‌ها نباشیم، نباید تسلیحاتمان را برای آنها بفرستیم».

سناتور ایالت کنتاکی با اشاره به مواضع ترامپ در زمینه تلاش‌هایش به منظور پایان دادن حضور نظامی آمریکا در جنگ‌های منطقه غرب آسیا اشاره کرد و گفت: «این موضوع متناقض است که ما بگوییم ما قرار نیست در این جنگ‌های بی پایان و بی معنی حضور داشته باشیم و بعدش نظامیان و تسلیحاتمان را به عربستان سعودی بفرستیم».

پال افزود: «یکی از چیزهایی که اسامه بن لادن (سرکرده القاعده) گفته بود انگیزه او (برای حملات تروریستی به آمریکا) بود، البته این حرف توجیه اقدامات او نیست و او به درستی به آنچه سزاوارش بود رسید (کشته شد)، اما او گفته بود که یک موضوع که به او انگیزه انجام این اقدامات را داده بود، حضور نظامیان آمریکایی در جایی بود که از  نظر آنها سرزمین مقدسشان است. به نظر من حضور نظامیان (آمریکایی) در عربستان سعودی تبدیل به یک آهن ربا برای جهادگرایان دیوانه در سراسر جهان و انگیزه‌بخشی به آنها برای حمله دوباره به آمریکا می‌شود».

وزارت دفاع آمریکا جمعه نوزدهم مهرماه ضمن تایید خبر اعزام نیروهای اضافی به عربستان سعودی اعلام کرد که اعزام تجهیزات بیشتر به عربستان سعودی شامل سامانه‌های دفاعی نیز می‌شود.

طبق اعلام پنتاگون، اعزام یا تمدید مأموریت ۳ هزار نیروی بیشتر به عربستان سعودی در دستور کار قرار دارد و دو سامانه دفاع موشکی تاد و پاتریوت نیز به این کشور ارسال خواهد شد. استقرار دو اسکادران جدید از جنگنده‌های این کشور در عربستان سعودی هم در دستور کار واشنگتن قرار دارد.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا سپس اعلام کرد که عربستان سعودی موافقت کرده هزینه هر کاری را که واشنگتن برای این کشور انجام می‌دهد را پرداخت کند.

از دست ندهید
بلیط هواپیما