کدخبر: ۳۰۷۹۲۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
آمار تعداد معتادان در ایران

آمار تعداد معتادان در ایران

معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: ۲ میلیون ۸۰۸ هزار معتاد مستمر و یک میلبون ۶۰۰ هزار مصرف کننده تفننی در کشور وجود دارد.

 

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ ناصر اصلانی عصر سه شنبه در نشست اعضای شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان افزود: برخی بیکاری را عامل مصرف مواد مخدر عنوان می کنند در حالیکه 45 تا 50 درصد معتادان شاغل هستند.

وی اضافه کرد: رهبر فرزانه انقلاب جلسه آسیب های اجتماعی را مدیریت می کنند چرا که مواد مخدر تهدید جدی برای کشور، اقتصاد و جوانان است.

معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر اولویت نخست ستاد مبارزه با مواد مخدر را در سالجاری مباحث فرهنگی و پیشگیری دانست و افزود: درصد بالایی از جرایم سرقت، تجاوز به عنف، سرقت به عنف توسط معتادان متجاهر و معتادان پر خطر صورت می گیرد.

اصلانی اظهار داشت: 580 تن مواد مخدر نیمه نخست امسال در کشور کشف شده است که بیش از 70 درصد کشفیات مربوط به شرق و حاشیه شرق کشور است.

وی ادامه داد: سیاست ستاد مبارزه با مواد مخدر افزایش میزان کشفیات در مرزها و جلوگیری از ورود مواد مخدر به کشور با افزایش کنترل مرزها است.

معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد: باید از اقدامات اجتماعی و فرهنگی و با اطلاع رسانی دقیق کاری کرد که حتی در صورت توزیع رایگان مواد مخدر مردم رغبتی به آن نشان ندهند.

اصلانی یادآوری کرد: دولت آمریکا از سال 2000 اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر را شروع کرد اما در ایران کمتر از سه سال است که این موضوع از بعد اجتماعی پیگیری می شود.

وی پیامدهای خطرناک پیش بینی شده برای مواد مخدر تا سال 2025 را کاهش سن مصرف کنندگان، افزایش مصرف مواد مخدر در بین زنان و شاغلان، ضربه پذیری نهاد خانواده، تمایل به مصرف همزمان و ترکیبی مواد مخدر عنوان کرد.

معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: 585 هزار معتاد سال 2017 بر اثر سو مصرف مواد مخدر جان باختند در حالیکه دولت های مستکبر دم از حقوق بشر می زنند.

اصلانی با عنوان اینکه مواد مخدر بعد از اسلحه و مهمات، بیشترین بازدهی مالی و اقتصادی را دارد، گفت: کشفیات روانگردان ها از جمله شیشه در نیمه نخست امسال ۶.۲ برابر افزایش داشته است و قیمت شیشه از هر کیلو 250 میلیون تومان به هفت تا هشت میلیون تومان کاهش یافته است.

وی یادآوری کرد: از سال 1357 به مدت 10 سال مصرف مواد مخدر در کشور کنترل شد اما از سال 67 تاکنون افزایش شیوع به مصرف داریم.

معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: اگر استان ها اطلاعات درست از میزان اعتیاد بدهند در سیاستگذاری با مشکل مواجه نمی شویم.

اصلانی خاطرنشان کرد: آمریکایی ها هر 10 سال یکبار راهبردی در زمینه مواد مخدر تدوین می کنند که در سال 2000 متولیان به صراحت نادرست بودن جنگ با ایران را اذعان کردند.

وی ادامه داد: در آن دوران آمریکایی ها دو تصمیم گرفتند که یکی از آنها تلاش برای ارایه طرحی برای شیوع و ترویج مواد مخدر در ایران بود.

معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر اضافه کرد: آمریکایی ها به بهانه ایجاد امنیت، افغانستان را اشغال کردند و میزان کشت خشخاش از 6 هزار هکتار در سال 2000 به 263 هزار هکتار و از 200 تن به هشت تا 9 هزار تن رسید.

اصلانی ادامه داد: 2 تاجر انگلیسی با مستقر شدن در افغانستان، تریاک را با چند برابر قیمت از کشاورزان خریداری کرده و قطره چکانی با چندین برابر قیمت وارد کشورمان می کردند و این زمینه ای بود تا معتادان را به مصرف دیگر مواد ارزان از جمله هرویین هدایت کنند.

وی افزود: مصرف بی رویه هرویین در کشور از سال 2001 شروع شد و بعد از آن کراک را تولید کردند و امروز به این نتیجه رسیده ایم که میزان معتادان در هیچ استانی نه تنها کاهش نیافته بلکه روند افرایشی بوده است.

این مطلب برایم مفید است
42 نفر این پست را پسندیده اند