شبه نظامیان کُرد:

حملات ترکیه ادامه دارد/ ترکیه آتش بس را نقض کرده است

کدخبر: 308326
اقتصادنیوز: «نیروهای دموکراتیک سوریه» ضمن انتقاد از ترکیه در عدم پایبندی به توافق آتش‌بس اعلام کردند که در این زمینه با طرف آمریکایی به صورت مداوم تماس دارند، ولی وعده‌های واشنگتن راه به جایی نبرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» امروز شنبه بیانیه‌ای درباره توافق آنکارا و واشنگتن برای توقف حملات ترکیه به سوریه منتشر کردند.

در بیانیه شبه‌نظامیان کُرد آمده است: «نیروهای دموکراتیک سوریه روز 17 اکتبر (25 مهر) با عملیات آتش‌بس بین ما و کشور ترکیه که با میانجیگری ایالات متحده آمریکا حاصل شد، موافقت کردند».

شبکه خبری «روسیا الیوم» ضمن نقل این بیانیه، به نقل از  نیروهای دموکراتیک گزارش داد که با وجود آتش‌بس، «ولی طرف ترکیه‌ای، با نقض آتش‌بس، به حملات خود ادامه می‌دهد».

در این بیانیه تأکید شده است که ترکیه تا کنون و پس از گذشت بیش از 30 ساعت از آغاز آتش‌بس، به کُردها «اجازه نداده است که برای خارج کردن افراد زخمی و غیرنظامی محاصره شده در شهر "رأس العین" گذرگاه امنی ایجاد کنند».

شبه‌نظامیان کُرد با اشاره به نقش «مایک پامپئو» وزیر خارجه و «مایک پنس» معاون رئیس جمهور آمریکا این توافق را با ترکیه منعقد کردند، تأکید کردند که این افراد مسئولیت تعهد ترکیه به اجرای این توافق و ایجاد گذرگاه را بر عهده دارند.

نیروهای دموکراتیک پیش از آغاز تجاوز ترکیه به سوریه تحت عنوان «چشمه صلح» تحت حمایت آمریکا قرار داشتند، ولی واشنگتن به محض آغاز عملیات ترکیه، پشت آنان را خالی کرد.
در بیانیه مذکور تصریح شده است که «با وجود تماس مداوم با طرف آمریکایی و وعده‌هایی که آنان برای حل این مشکل داده‌اند، ولی تا به این ساعت، هیچ پیشرفت ملموسی [در این زمینه] حاصل نشده است».
شبه‌نظامیان کُرد ضمن تأکید بر پایبندی به این آتش‌بس، تصریح کردند که «از طرف آمریکایی می‌خواهیم که به تعهدات خود پایبند باشد و به طرف ترکیه‌ای اعمال فشار کند تا گذرگاهی ایجاد و افراد زخمی و غیر نظامی از شهر محاصره شده رأس العین خارج شوند».
در همین ارتباط، هر چند که آنکارا و واشنگتن مدعی توقف حملات ترکیه به مدت 120 ساعت شده بودند، ولی منابع خبری سوریه از تداوم حملات نظامیان ترکیه و تروریست‌های تحت حمایت این کشور به خاک سوریه خبر می‌دهند.

 خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد (+)که ترکیه همچنان در حال ادامه حملات توپخانه‌ای خود به استان حسکه واقع در شمال شرق سوریه است که در پی آن، هشت غیر نظامی کشته و 25 نفر دیگر نیز زخمی شدند.

ترکیه به همراه تروریست‌های موسوم به «ارتش آزاد» از هفدهم شهریور ماه عملیاتی را در شمال سوریه آغاز کرد. هدف ادعایی آنکارا، دور کردن خطر شبه‌نظامیان کُردی است که ترکیه آنان را تروریستی می‌داند. 

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز گذشته با تأکید بر اینکه از تسط دولت سوریه بر مناطقی که پیشتر تحت تصرف شبه‌نظامیان کُرد قرار داشت، ناراحت نیست، اعلام کرد که نیروهای ترکیه‌ای از مناطقی که در شمال سوریه وارد آن شدند، خارج نخواهند شد.

بشار اسد رئیس جمهور سوریه هم در دیدار با فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه، تأکید کرد که همه نیروهای آمریکایی و ترکیه‌ای متجاوز و اشغالگر هستند و باید از خاک سوریه خارج شوند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما