جلوگیری از احتکار و قاچاق کالا با راه‌‎اندازی سامانه جامع انبارها

کدخبر: 309236
اقتصادنیوز: سامانه جامع انبارها با هدف شفافیت موجودی کالا علاوه بر جلوگیری از احتکار و اختفای اجناس به خصوص در زمان‎های بحران به مبارزه با پدیده شوم قاچاق کالا نیز کمک بسزایی می‎کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، سال 1395 با هدف شفافیت در موجودی کالاها، همه انبارداران و توزیع کنندگان کالا ملزم به ثبت موجودی کالای خود در سامانه جامع انبارها شدند این کار با هدف جلوگیری از احتکار کالا انجام شد چرا که با داشتن اطلاعات انبارها احتکار و اخفای اجناس کاهش می‎یابد در واقع این سامانه کمک می‎کند تا مراکز رسمی و غیررسمی نگهداری کالا شناسایی و موجودی واقعی آن‎ها مشخص شود از سویی انبارهایی که در این سامانه ثبت نشده باشند محل نگهداری کالای قاچاق و غیرشفاف تلقی می‎شود.

اجرای سامانه جامع انبارها علاوه بر مبارزه با قاچاق کالا به افرادی که به صورت شفاف تجارت می‎کند کمک شایانی می‎کند همچنین این سامانه اطلاعات دقیقی در اختیار سیاستگذاران و مسوولان قرار می‎دهد تا تصمیم‌گیری‎های با کیفیت تری انجام دهند.مدتی می‎شود که سامانه جامع انبارها در گلستان نیز فعال شده است در همین رابطه گفتگویی با درویشعلی حسن‌زاده معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان انجام داده‎ایم که در ذیل می‎خوانید.

فارس: هدف از راه‌اندازی سامانه جامع انبارها چیست و مخاطبان آن شامل چه گروه‌هایی می‎شود؟

حسن‌زاده: انبار یکی از موارد مهم در تجارت و فرایند لجستیک محسوب می‎شود هدف از اجرای این سامانه تصحیح و تسریع در فرایند تجارت و رصد لحظه‎ای کالا، مکان و مالکیت آن است.

سامانه جامع انبارها در کل کشور دارای هفت گروه مخاطب است که واحدهای تولیدی و صنعتی، اصناف و بازار، بهداشت و درمان اعم از شرکت‎های پخش دارو، داروخانه‎ها و حتی بیمارستان‎هایی که محل تجمع داروست، بهره‎برداران بخش کشاورزی، مواد پتروشیمی و مواد نفتی و توزیع کنندگان عمده مواد دخانی عمده مخاطبان سامانه جامع انبارها را تشکیل می‎دهند.

فارس: مخاطبان سامانه جامع انبارها چه خدماتی دریافت می‎کنند؟

حسن‌زاده: برای شفاف سازی فرایند تجارت و جریان زنجیره‎ای کالا همه ملزم به ثبت اطلاعات در سامانه جامع انبارها هستند تا وضعیت موجودی و آخرین مانده کالا را در سامانه به اطلاع برسانند، هدف غایی این سامانه اطلاع از آخرین وضعیت موجودی کالاست که در برنامه‎ریزی‎های کلان و استراتژیک قطعأ مؤثر خواهد بود، در واقع اجرای این طرح کمک می‎کند تا در زمان‎های بحران بتوانیم موجودی کالا را رصد کنیم از طرفی اجرای این طرح می‎تواند موجب ساماندهی و مبارزه با پدیده شوم قاچاق کالا و ارز شود که خسران زیادی به تولید و اقتصاد وارد می‎کند.

فارس: چند نفر در سامانه جامع انبارها در گلستان ثبت‌نام کرده‎اند؟

حسن‌زاده: تاکنون براساس شیوه‎های ورود اطلاعات به سامانه که به صورت خوداظهاری یا از طریق دستگاه‌های مختلف صورت می‎گیرد بیش از 20 هزار رکورد اطلاعات در سامانه جامع انبارها ثبت شده است در حال حاضر مشغول اجرای طرح دیگری با بحث پایش انبارها هستیم،طی سه سال گذشته که 20 هزار رکورد در سامانه ثبت شده است باید فاز دوم این طرح که رد یا تأیید اطلاعات ثبت شده است انجام شود در واقع افرادی که در این سامانه ثبت‌نام کرده‎اند خود یا نماینده‎شان باید با همراه داشتن یکسری مدارک از جمله سند مالکیت، مجوز فعالیت، کارت ملی و ... به سازمان صمت شهرستان مربوطه خود مراجعه و نسبت به تأیید یا رد اطلاعات ثبت شده اقدام کنند تا در فرایندهای دیگر دچار مشکل نشوند.

فارس: اجازه ثبت‌نام در سامانه جامع انبارها همچنان قرار است؟

حسن‌زاده: بله، تمام فعالان اقتصادی که تاکنون به هر دلیلی فرصت ثبت نام در سامانه جامع انبارها را نداشتند سریعأ اقدام به ثبت‌نام کنند تا در فرایند کاری خود دچار مشکلاتی از منظر حوزه نظارتی نشوند.

فارس: در خصوص فاز سوم طرح سامانه جامع انبارها توضیح بفرمایید؟

حسن‌زاده:فاز سوم این طرح بحث رسید،حواله است تمامی کالاهایی که وارد انبار می‎شوند الزام به داشتن رسید دارند و بعد از آن اگر کالایی برای فروش از انبار خارج شد بحث حواله آن نیز باید انجام شود سازمان صنعت، معدن و تجارت مرجع شناسایی کالاهای احتکار است تاکنون 169 قلم کالای اساسی در سامانه جامع انبار الزام به رسید حواله دارند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما