کدخبر: ۳۰۹۲۷۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

رایزنی‌های برجامی ایران و روسیه پس از ۴ساعت به پایان رسید

اقتصادنیوز : «سیدعباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان که در مسکو به سر می‌برد ضمن دیدار با «سرگی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه، چهار ساعت با وی درباره برجام تبادل نظر کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ،در این مذاکرات که قریب به چهار ساعت به طول انجامید طرفین آخرین تحولات در موضوع هسته‌ای و برجام را مورد بحث و بررسی قرار دادند.  

معاون وزیر امور خارجه کشورمان در این دور از مذاکرات با اشاره به طرح فرانسه و مذاکرات حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در نیویورک تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره از هر ایده و ابتکاری که قادر به حل مسالمت‌آمیز بحران موجود باشد استقبال می‌کند اما چنین ابتکاراتی تنها زمانی قابل پذیرش است که متعادل و واقعبینانه بوده و تامین کننده منافع ایران در برجام باشند.  

عراقچی با انتقاد از سیاست‌های یکجانبه آمریکا و ناتوانی اروپا در عمل به تعهدات خود پس از خروج آن کشور از برجام گفت: در صورت عدم تحقق خواسته‌های ایران، جمهوری اسلامی به کاهش تعهدات خود در برجام براساس حق خود مندرج در بند ۳۶ این توافق ادامه خواهد داد و هیچ کس نباید اراده ایران در این زمینه را مورد تردید قرار دهد. عراقچی در عین حال تاکید کرد: مسیر دیپلماسی همچنان باز است اما این مسیر هر روز باریکتر و صعب العبورتر می‌شود و کشورهای باقیمانده در برجام اگر در اراده خود برای حفظ برجام جدی هستند باید بدانند که زمان کمی در اختیار دارند.  

«سرگی ریابکوف»  معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز در این گفت‌وگو با تاکید بر اینکه خروج آمریکا از برجام نقض بیّن قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد است،  گفت: کشورش از برجام به عنوان دستاورد بزرگ چندجانبه گرایی حمایت می‌کند و به تماس خود با سایر کشورهای مشارکت کننده در برجام برای حفظ این توافق ادامه خواهد داد.  

در این مذاکرات طرفین مشورت‌های نزدیک دو کشور در خصوص برجام و دیگر مسائل مهم منطقه‌ای و بین‌المللی را ارزشمند دانسته و بر ضرورت تداوم این مشورت‌ها تاکید کردند.

رایزنی‌های عراقچی و ریابکوف به عنوان مذاکره‌کنندگان ارشد ایران و روسیه از ابتدای مذاکرات هسته‌ای به صورت مستمر در تهران و مسکو جریان داشته است.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند