کدخبر: ۳۰۹۳۱۸ لینک کوتاه

دکه‌هایی که قیمت میلیاردی دارند!

اقتصاد نیوز:درحالی که شهرداری ماهانه رقمی بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان را از دارندگان دکه مطبوعات دریافت می‌کند، برخی دکه‌ها روزانه حدود ۲۰ میلیون تومان درآمد دارند و نرخ فروش آنها بسته به محلشان به چند میلیارد تومان هم می‌رسد.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از تابناک، سال‌ها است که کیوسک‌های مطبوعاتی به سیگار فروشی و تنقلات فروشی بیشتر شبیهند تا دکه روزنامه فروشی؛ کیوسک‌هایی که بسته به «پا خور» محل استقرارشان، بعضاً سود‌هایی نجومی برای مالکانشان دارند و مالکان، اجاره‌های بسیار سنگین ۲ میلیونی، ۳ میلیونی و حتی ۸ میلیون تومانی از مستاجرانشان، دریافت می‌کنند. این در حالی است که به گفته حمیدرضا تحصیلی مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل تهران، مالکان، تنها حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان به شهرداری اجاره می‌دهند.

یکی از مستاجران این دکه‌ها می‌گوید: بغیر از ۳۵ میلیون تومان پول پیش، مبلغ ۲.۵ میلیون تومانی که من بابت اجاره ماهانه دکه‌ام پرداخت می‌کنم از خیلی از دکه‌های دیگر شهر پایین‌تر است؛ چون پاخور اینجا آنقدر نیست، ولی با این همه برای پرداخت این مبلغ، باید حداقل ۷ میلیون تومان درآمد داشته باشم که با احتساب حقوق شاگرد و هزینه برق و مالیات و غیره، بتوانم سرپا بمانم.

او درباره کرایه‌های ۵ تا ۸ میلیونی برخی دکه‌های دیگر نیز می‌گوید: موقعیت بعضی از کیوسک‌ها به شکلی است که هم پاخور بالایی دارند و هم فروش زیادی؛ خب طبیعی است که نرخ اجاره آنها هم متفاوت باشد؛ مثلا من شنیده‌ام دکه‌ای میدان... و دکه خیابان... روزانه حداقل ۷ میلیون تومان فروش دارند.

او درباره کرایه‌ای که صاحب کیوسک به شهرداری می‌دهد هم می‌گوید: صاحب قرارداد این کیوسک، ماهانه ۲۰۰ هزار تومان به شهرداری می‌دهد.

خودش می‌گوید درآمد آنها از همه چیز هست بجز فروش رزونامه و مجله؛ می‌گوید: سیگار، تنقلات، آب معدنی و... هزینه‌های دکه را تامین می‌کند و گرنه کسی این روز‌ها روزنامه نمی‌خرد.

رئیس اتحادیه فروشندگان جرائد: دکه‌داران ماهانه ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان به شهرداری اجاره می‌دهیم/ سیگار نفروشیم همین اجاره را هم نمی‌توانیم بدهیم

حسین فکری رئیس اتحادیه توزیع‌کنندگان و فروشندگان در واکنش به مبلغ ناچیز اجاره ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومانی مالکان این کیوسک‌ها به شهرداری می‌گوید: مبلغ اجاره‌ای که به شهرداری داده می‌شود سالانه بر اساس الگوی تورم بانک مرکزی افزایش می‌یافت، ولی امسال شهرداری، مبالغ سنگین‌تری را درخواست کرد که همین امر باعث گلایه ما به شهرداری شد.

وی با ابراز بی‌اطلاعی از اجاره بهای چند میلیونی برخی کیوسک‌های مطبوعاتی در سطح شهر تهران معتقد است که به دنبال اتفاقات اخیری که رخ داده، برخی دست‌هایی در کار است تا ماجرا را جور دیگری نشان دهند.

او البته درباره تخلف صنفی و قانونی دکه‌داران مطبوعاتی در فروش سیگار می‌گوید: موضوع سیگار همچنان بین شهرداری و ما مورد مناقشه است و به نظر می‌رسد مسئولان شهرداری، خودشان هم به این نتیجه رسیده‌اند که با حذف فروش عرضه سیگار و تنقلات، مالکان این دکه‌ها دیگر درآمدی نخواهند داشت و حتی توان پرداخت همان ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان اجاره ماهیانه به شهرداری را هم ندارند.

فروش دکه سیگار فروشی در اندرزگو به علت مهاجرت/ نرخ فقط چند میلیارد تومان!

dake2

اما ماجرای دکه‌ها و درآمد‌های آنها به همین جا ختم نمی‌شود و نرخ خرید و فروش برخی از این کیوسک‌ها آنقدر نجومی است که شاید باورش چندان ساده نباشد. یکی از مشاوران املاک شمال شهر می‌گوید: «قیمت دکه‌هایی که بر خیابان‌های اصلی و پر رفت و آمد این منطقه قرار دارند به شدت بالا است، چون درآمد‌های بالایی هم دارند.»

dake3

این خانم در توضیح آگهی فروش یک دکه در شمال شهر می‌گوید: یک دکه شبانه‌روزی در خیابان فرمانیه هست که مالکش به دلیل مهاجرت قصد فروش آن را دارد؛ مالکش تضمین داده که روزانه ۲۰ میلیون تومان فروش این دکه است و نرخ فروش این دکه ۳ میلیارد تومان است.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند