کدخبر: ۳۰۹۹۱۹ لینک کوتاه

گاردین گزارش داد؛

هزارتوی ارتباط وکیل ترامپ با پرونده اوکراین‌گیت

اقتصادنیوز؛ روزنامه گاردین گزارش داد رودی جولیانی، وکیل رئیس‌جمهور آمریکا که از سال ۲۰۰۳ میلادی تا کنون روابط نزدیکی با تجار و سیاست‌مداران اوکراینی داشته، به یکی از نقش‌آفرینان اصلی پرونده اوکراین‌گیت مبدل شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ با ادامه یافتن تحقیقات مجلس نمایندگان آمریکا درباره تماس تلفنی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور با «ولودیمیر زلنسکی» همتای اوکراینی خود که به «اوکراین‌گیت» معروف شده است، پای «رودلف جولیانی» وکیل ترامپ نیز به این پرونده باز شده است.

روزنامه «گاردین» روز چهارشنبه در گزارشی که در ادامه ذکر می‌شود نوشت، اولین بار جولیانی سال ۲۰۰۳، جهت برگزاری مراسم یادبود قربانیان حادثه یازده سپتامبر که پس از آن به‌عنوان شهردار نیویورک منصوب شد، به اوکراین سفر کرد.

این مراسم، که توسط «وادیم رابینوویچ» تاجر و سیاست‌مدار اوکراینی برگزار شده بود و شهردار «کی‌یف» و دیپلمات‌هایی از آمریکا و رژیم صهیونیستی در آن حضور داشتند، سرآغازی برای معاملات پرسود جولیانی در اوکراین شد.

جولیانی در اولین حضورش در اوکراین گفت: «در اینجا با جوانان و سیاست‌مداران متعهدی دیدار کردم که نسبت به سرنوشت دولتشان بی‌تفاوت نیستند. فهمیدم که مردم اوکراین چقدر مهمان نواز و صمیمی هستند، چقدر صادقانه برای ارتباط داشتن با آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند و چقدر خواهان مخالفت با خشونت و ترور هستند».

شانزده سال بعد، با انتشار جزئیات «سیاست خارجی در سایه» برای تحقیق علیه «جو بایدن» رقیب انتخاباتی سال آینده ترامپ از سوی یک دیپلمات ارشد، جولیانی به یکی از چهره‌های کلیدی تحقیقات استیضاح ترامپ مبدل شد. 

گزارش‌های گاردین نشان می‌دهد که جولیانی به قصد پیدا کردن دسترسی به مقامات و دادستان‌های عالی رتبه آمریکایی، روابط خود را با ترامپ تقویت کرده است. «آندری تلیژنکو» از کارکنان سابق سفارت اوکراین که با جولیانی دیدار داشته، در این خصوص گفته است: «او اعلام کرد که وکیل رئیس‌جمهور آمریکا است و برای دونالد ترامپ کار می‌کند. چیزی برای مخفی کردن وجود ندارد».

روابط جولیانی با اوکراینی‌ها زمانی برجسته‌تر شد که دو تاجر به نام‌های «لو پارناس» و «ایگور فرومن» ارتباط او با دادستان‌های اوکراینی را تسهیل کردند تا بتواند درباره «هانتر بایدن»، پسر «جو بایدن» رقیب انتخاباتی ترامپ مدارکی را دریافت کند. این دو تاجر، متقابلاً به‌دنبال این امتیاز بودند که تحت نام جولیانی کسب‌وکار خود را گسترش دهند.

پارناس و فرومن ماه گذشته در حالی که قصد داشتند به «وین» سفر کنند، اندکی پس از دیدار با جولیانی به اتهام نقض قوانین حمایت از کمپین‌های انتخاباتی دستگیر شدند. جولیانی نیز به‌خاطر لابی‌گری خارجی، زیر ذره‌بین تحقیقات قانون‌گذاران قرار گرفته است.

«یوری لوتسنکو» یکی از رابطان مهم جولیانی در اوکراین و دادستان علی‌رتبه این کشور، پس از پیروزی زلنسکی در انتخابات، اخراج شد. لتسنکو که توسط فعالان جامعه مدنی اوکراین به فساد متهم است، اظهار داشته به‌ این دلیل با جولیانی دیدار داشته که آماده بود درباره تحقیقات رسمی مشترک درخصوص شرکت گازی «بوریسما» که هانتر بایدن در آن کار می‌کرد با وی گفت‌وگو کند.

لوتسنکو با «ماری یووانوویچ» سفیر آمریکا در اوکراین به مشکل برخورد و چند ماه پیش تحت فشار جولیانی از کار بر کنار شد. یووانوویچ برای کمک به روند تحقیقات علیه ترامپ در مجلس نمایندگان حاضر شده و گفت که «کمپینی هماهنگ» برا اخراج او شکل گرفته بود. فرومن و پارناس نیز اذعان کردند، اخراج یووانوویچ توسط یک مقام اوکراینی انجام شده است؛ اما لتسنکو این اتهام را رد کرد و در عوض مدعی شد یووانوویچ لیستی از افرادی را به او تحویل داده که نباید مورد محاکمه قرار گیرند.

از دید بسیاری از اوکراینی‌ها جولیانی پلی به حلقه‌های تصمیم‌گیری و سیاسی است که می‌توانند موجب تغییر سیاست آمریکا در قبال اوکراین شوند.

یکی از کارکنان سابق سفارت اوکراین در این باره می‌گوید: «جولیانی به دنبال ما نبود، ما به دنبال یافتن او بودیم. او اسامی را می‌دانست و اینکه چه‌کسی با چه کسی در ارتباط است. او فیلتری در تمام این وضعیت است. او می‌تواند متخصصی عالی در زمینه مسائل اوکراین در آمریکا باشد».

به دنبال افشای تماس تلفنی ترامپ و زلنسکی، یک افشاگر که گفته می‌شود یک افسر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) است با تنظیم شکایت‌نامه‌ای علیه ترامپ او را به سوءاستفاده از قدرت، استفاده از امکانات دولت برای پیشبرد اهداف شخصی و درخواست از یک کشور خارجی جهت دخالت در مسائل داخلی آمریکا متهم کرده است. 

با این حال زلنسکی اصرار دارد که همتای آمریکایی‌اش طی تماس تلفنی مرداد ماه یا دیدار با وی در شهریور قصد اخاذی از او را نداشته است. وی در جمع خبرنگاران گفت: «بحث ارعاب نبود. این اصلا موضوع گفت‌وگوی ما نبود.»

«نانسی پلوسی» رئیس‌ مجلس نمایندگان آمریکا سوم مهرماه، رسماً آغاز تحقیقات برای استیضاح دونالد ترامپ را اعلام کرده است و تا کنون شماری از مقامات و دیپلمات‌های کنونی و سابق آمریکا و اوکراین در این خصوص ادای شهادت کرده‌اند. با این حال دولت آمریکا با این بهانه که شروع این تحقیقات با رأی‌گیری صورت نگرفته است، از همکاری با آن امتناع می‌کند.

«الیوت انگل»، رئیس کمیته روابط خارجی، «آدام شیف»، رئیس کمیته اطلاعاتی و «الیجا کامینگز»، رئیس کمیته نظارت و اصلاحات در مجلس نمایندگان که چند روز پیش درگذشت، با ارسال نامه‌ای به جولیانی از او خواستند اسناد مربوط به این تحقیقات را تا روز ۱۵ اکتبر تحویل آنها دهد اما او از چنین اقدامی امتناع کرد.

از دیگر نزدیکان ترامپ که مورد توجه قانون‌گزاران آمریکایی قرار گرفته است می‌توان به «جان بولتون» مشاور امنیتی سابق کاخ سفید اشاره کرد.

طبق گزارش این روزنامه «نیویورک تایمز»، به گفته سه عضو تیم تحقیق مجلس نمایندگان آمریکا در موضوع رسوایی اوکراین‌گیت، ۱۰ جولای ۲۰۱۹ (۱۹ تیرماه) بین «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید و «گوردون ساندلند» نماینده آمریکا در اتحادیه اروپا بر سر همکاری ساندلند با «رودی جولیانی» وکیل شخصی ترامپ برای اعمال فشار بر دولت اوکراین جهت تحقیق کردن علیه دموکرات‌ها مشاجره لفظی شدیدی در گرفته است.

«ویلیام تیلور» سفیر آمریکا در اوکراین که برای شهادت دادن علیه ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا حاضر شد، اظهار داشت ساندلند به او گفته که ترامپ اعطای بسته کمک‌های نظامی به اوکراین را به اعلان علنی تحقیقات از جو بایدن و پسرش مرتبط کرده است. 

همچنین به گفته مقامی آگاه، زلنسکی و تیم او به‌طور مشخص فشاری که از سوی ترامپ و جولیانی در خصوص انجام تحقیقات علیه فرزند جو بایدن رقیب انتخاباتی او احساس می‌کردند، را ابراز داشته‌اند. این فرد آگاه می‌گوید، زلنسکی ۷ می امسال (۱۷ اردیبهشت)، دو هفته پیش از آغاز به کارش به‌عنوان رئیس‌جمهور، با مشاورانش جلسه‌ای با موضوع مسائل انرژی تشکیل داد اما محور صحبت‌های جلسه به نحوه مواجه شدن با فشارهای حلقه ترامپ تغییر کرد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند