کدخبر: ۳۱۱۲۷۲ لینک کوتاه

مرحوم هاشمی رفسنجانی مجددا مورد بی‌مهری صدا وسیما قرار گرفت

اقتصادنیوز: مرحوم اکبرهاشمی رفسنجانی مجددا مورد بی‌مهری صدا وسیما قرار گرفت.

به گزارش اقتصادنیوز ، عصر ایران در این‌باره نوشت:«شبکه افق سیمای جمهوری اسلامی ایران در برنامه‌ای به مناسبت 13 آبان و درباره دخالت‌ها و اقدامات آمریکا، ترورهای گروه فرقان را نیز به این کشور نسبت داد. در این برنامه که ظهر روز جمعه 17 آبان 1398 از شبکه افق پخش شد و با صدای داوود نماینده و با تعبیر آیت‌الله خمینی به جای امام خمینی لحن مستندگونه به خود گرفته بود، به ترورهای گروه فرقان در سال 1358 اشاره شد اما پس از نام سپهبد قرنی و استاد مطهری ناگهان به مهدی عراقی و دکتر مفتح (در 27 آذر 58) رسیدند و ترور مهم هاشمی رفسنجانی در چهارم خرداد 1358 در دزاشیب شمیران را به عمد یا به سهو از قلم انداختند؛ حال آن که ترور هاشمی از ترورهای مهم تاریخ معاصر به شمار می‌آید و اهمیت این ترور به 6 دلیل بود:
اول این که هاشمی رفسنجانی عضو ارشد شورای انقلاب و از نردیک‌ترین کسان به امام و از پایه‌گذاران حزب جمهوری اسلامی بود و بعد از قرائت حکم مهندس بازرگان در مدرسه علوی و نطق مراسم شهید مطهری در حضور امام در مدرسه فیضیه و حمله به کمونیست‌ها مشهور شده و جامعه به نزدیک بودن او با رهبر فقید انقلاب پی برده بود.
دوم به این خاطر که امام پس از اطلاع از این ترور پیام بسیار گرمی فرستاد و او را به سیدحسن مدرس تشبیه کرد و گفت: «هاشمی زنده است چون نهضت زنده است.» علاقه امام به او به حدی بود که برای بهبود هاشمی نذر کرد و دستور داد حفاظت از او از آن پس به صورت ویژه انجام شود.
دلیل سوم که می‌توانست در این برنامه مورد اشاره قرار گیرد این است که روز قبل هاشمی در راهپیمایی علیه سنای آمریکا سخنرانی کرده بود. سنای آمریکا مشخصا به اعدام امیرعباس هویدا و حبیب‌الله القانیان رئیس انجمن کلیمیان تهران اعتراض کرده بود.
چهارم هم البته این که از این ترور جان سالم به در برد و در واقع همسرش - عفت مرعشی - با فداکاری جان او را نجات داد.
پنجم هم این که این ترور باعث غیبت یک ماهه هاشمی در جلسات شورای انقلاب شد و در غیبت او بود که شورای انقلاب طرح‌های مهمی چون ملی شدن بانک‌ها و صنایع را تصویب کرد و سال‌ها بعد هاشمی گفت: اگر من بودم، نمی‌گذاشتم.
ششم به این سبب که ضارب به‌رغم زنده ماندن آقای هاشمی، اعدام شد.
فرقان البته به جز قرنی، مطهری، هاشمی رفسنجانی، مهدی عراقی و مفتح ترورهای دیگری هم انجام داد و آنها را هم از قلم انداختند: مانند ترور آیت‌الله سیدرضی شیرازی از نوادگان میرزای شیرازی و امام جماعت مسجد شفا در یوسف‌آباد و گمان می‌کنم به ترور آیت‌الله قاضی طباطبایی در تبریز هم اشاره نشد.
برخی هم معتقدند ترور آیت‌الله خامنه‌ای در ششم تیر 1360 در مسجد ابوذر تهران کار فرقان بوده نه مجاهدین خلق.
به دو دلیل: یکی نوشته‌ای که درون ضبط صوت تعبیه کرده بودند (هدیه به جمهوری اسلامی ایران، گروه فرقان) و دیگری این که با توجه به نقشه عملیات فردای آن روز در هفتم تیر 1360 و در دفتر حزب جمهوری اسلامی مسئولان امنیتی هوشیار می‌شدند و آیت‌الله خامنه‌ای هم طبعا در جلسه شرکت می‌کردند و آنجا به هدف خود می‌رسیدند.. نوع ترور هم با گروه فرقان بیشتر تناسب داشت تا مجاهدین؛ منافقین که پیچیده و از راه نفوذ و بمبگذاری ترور می‌کردند.
به بهانه این سانسور می‌توان گفت استفاده از تعابیری چون آیت‌الله خمینی به جای امام خمینی و تصاویر تازه از آرشیو بیرون آمده پس از استفاده «من‌وتو» از آرشیوهای دیجیتالی شده سازمان و صدای گوینده‌ای مانند نماینده بر روی برنامه سیاسی کافی نیست. تاریخ را باید درست و بی‌کم‌وکاست روایت کرد؛ چرا که بیننده می‌پرسد اگر هاشمی رفسنجانی و ترور او در خرداد 1358 را در فهرست ترورهای فرقان نیاورند روایت‌های دیگر را چگونه می‌توان باور کرد؟»

این مطلب برایم مفید است
96 نفر این پست را پسندیده اند